Jak zakochać się w Montpellier? Co warto zobaczyć w "małym Paryżu"?

Montpellier
Jérôme Thérond / Getty Images
Źródło: Moment RF
O Montpellier często mówi się, że jest to „mały Paryż”. Miasto o wspaniałych tradycjach uniwersyteckich jest najszybciej rozwijającym się ośrodkiem miejskim we Francji i do tego – najbardziej tętniącym życiem miejscem w południowej części tego kraju. Znajdujące się w samym sercu Langwedocji, słynie z rozległych pól winogron. Jak się również okazuje, to mało znane w Polsce miasto jest prawdziwym zagłębiem winiarstwa.

Montpellier powstało na południu Francji w 737 r. na skutek połączenia dwóch niewielkich osad. Położone jest nad urokliwą rzeką Lez, wzdłuż której można spacerować po zachwycającej latem promenadzie du Peyrou. Miasto znajduje się 10 km od Morza Śródziemnego. Pierwsza wzmianka o osadzie pojawia się w dokumentach z X w. Niedługo później, w XI w. miasto stało się ważnym ośrodkiem handlowym, a w roku 1141 uzyskało prawa miejskie. Do dziś stanowi jeden z ważniejszych punktów dla pielgrzymów zmierzających do Santiago de Compostela.

Montpellier – atrakcje dla miłośników tradycji i nowoczesności

W przypadku Montpellier zwiedzanie warto rozpocząć od Starego Miasta. Jego serce stanowi Place de la Comédie i to tu tak naprawdę toczy się życie miasta. Co ciekawe, mieszkańcy określają plac mianem „jaja” (I’ Oeuf). Można na nim problemu kupić świeże owoce, piękną biżuterię, lokalne wyroby rzemieślnicze, a także rozmaite pamiątki. To doskonałe miejsce, aby odpocząć w kawiarni i przy smaku aromatycznego espresso rozkoszować się widokiem Montpellier.

Na placu usytuowana jest m.in. fontanna Trzech Gracji, jeden z najważniejszych symboli Montpellier. Co warto jeszcze zobaczyć w tych okolicach? Duże wrażenie robi XIV-wieczna katedra św. Piotra położona na północ od centrum. Wejście do niej jest darmowe. Przy kościele znajduje się z kolei wydział medycyny, który powstał tu już w 1221 r., a cały Uniwersytet w Montpellier jest jedną z najstarszych uczelni w Europie. Niedaleko znajdują się również piękne zespoły pałacowe – Lunaret, Rodez- Benavent oraz Saint-Come.

Miłośnicy sztuki mają okazję zajrzeć również do tutejszego Musée Fabre oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Interesujące może okazać się również Muzeum Langwedocji, w którym dostępne są dla turystów flamandzkie, romańskie i gotyckie gobeliny. Znajduje się tam również kolekcja dzieł malarzy francuskich i włoskich, a także rozmaite znaleziska archeologiczne. Do najważniejszych zabytków należy także Łuk Triumfalny (Porte du Peyrou) zbudowany w XVII w.

Zdecydowanie warto też przespacerować się deptakiem L'Ecusson, gdzie w średniowiecznych, renesansowych i barokowych kamienicach powstały butiki sławnych projektantów. Masz ochotę poznać smaki Francji i chciałbyś zajrzeć do modnych restauracji? Tego typu miejsca znajdziesz na Place Jean Jaures. Możesz skusić się tutaj zarówno na delikatne anchois, jak i na pieczoną kaczkę z musem z awokado.

Montpellier ma również bardzo nowoczesną stronę. Warto zwrócić uwagę np. na wielobarwne tramwaje zaprojektowane przez Christiana Lacroix słynącego z miłości do jaskrawych kolorów. Oryginalne malunki na pojazdach przedstawiają morską faunę i florę. Bardzo nowocześnie prezentuje się również sam ratusz, który ma kształt wielkiej, niebieskiej bryły. Dwunastopiętrowy budynek powstał w celu obsługi mieszkańców błyskawicznie rozwijającej się dzielnicy Port Marianne. Na szczególną uwagę zdecydowanie zasługuje również budynek miejskich archiwów. Ten futurystyczny projekt stworzyła brytyjska przedstawicielka dekonstrukcjonizmu, Zaha Hadid.

Jeśli chodzi o Montpellier, plaże powinny być dla każdego turysty niezbędnym punktem w programie zwiedzania. Są one nie tylko piaszczyste, ale i wyjątkowo malownicze, a dojazd do nich autobusem z centrum trwa zaledwie kilka minut. W południowej części miasta znajdują się również płytkie laguny (Étang), które oddzielają ląd od mierzei. Warto wspomnieć, że w Montpellier znajduje się również najstarszy w całej Francji ogród botaniczny, Jardin des Plantes.

Dojazd z Polski do Montpellier – jaki środek komunikacji wybrać?

Z Warszawy do Montpellier najłatwiej dotrzeć samolotem. W tym momencie często można znaleźć okazyjne, tanie bilety, dzięki którym bez problemu można dolecieć na miejsce. Samo lotnisko w Montpellier znajduje się 10 km na południowy wschód od miasta. Oprócz samolotów kursują tu również autokary. W przypadku trasy Kraków-Montpellier również można dotrzeć samolotem i autokarem, przy czym droga do francuskiego miasta jest tu nieco krótsza.

Zobacz wideo: Limoges - stolica francuskiej porcelany

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!