Co warto zobaczyć w Grenoble we Francji? Najciekawsze miejsca, muzea i inne atrakcje

Grenoble
gui00878 / Getty Images
Źródło: E+
Grenoble we Francji to miasto kojarzone z przemysłem i nauką. Jest też celem zimowych wypraw miłośników białego szaleństwa. Jednak przyjeżdżając do Grenoble, warto oprócz nart zabrać również aparat fotograficzny, który pozwoli na uwiecznienie wielu atrakcji, jakie ma do zaoferowania miasto.

Zwiedzanie Grenoble dobrze jest zacząć od jego centrum, gdzie znajduje się m.in. katedra Notre Dame. Jednak najważniejszym zabytkiem Grenoble jest Bastylia, do której można dostać się kolejką linową zbudowaną w 1934 roku. Na uwagę zasługują również tutejsze muzea i najstarsza kawiarnia w mieście, w której przesiadywał m.in. Chopin.

Położenia i krótka historia Grenoble

Grenoble to miasto położone we Francji, w dolinie rzeki Rodan, ok. 120 km od Lyonu. Znajduje się w otoczeniu majestatycznych alpejskich szczytów. Nazywane jest stolicą francuskich Alp.

Grenoble powstało na długo przed tym, zanim Francja stała się sławna wśród koneserów mody, wina i sera. Dzieje tego miasta sięgają czasów antycznych. W przeszłości było jednym z głównych miast Allobrogów (starożytnego plemienia celtyckiego) i rzymskim Gratianopolis. Około V wieku n.e. zostało siedzibą biskupstwa. Największy rozkwit Grenoble nastąpił w XVIII i XIX wieku. Już wtedy prężnie działały tu kopalnie, rozwijał się przemysł metalurgiczny, papierniczy i cementownie.

Grenoble jako centrum nauki

Grenoble to nie tylko miasto przemysłowe. Nierzadko bywa celem podróży uczonych z całego świata. Mimo niezbyt dużej powierzchni uchodzi za ważne francuskie centrum naukowe. Jest siedzibą trzech uniwersytetów, które specjalizują się w naukach ścisłych. Znajduje się tu politechnika, szkoła zarządzania, ośrodek badań nuklearnych oraz centrum nanotechnologii. Najstarsza z uczelni w Grenoble działa od 1339 roku. Potwierdzeniem znaczenia Grenoble jako ośrodka naukowego jest zaliczenie go w 2005 roku przez tygodnik „Time” do kilku najbardziej prężnych miejsc w Europie.

Górska turystyka i narty w Grenoble

Lokalizacja Grenoble pomiędzy górskimi pasmami działa jak magnes na wszystkich miłośników sportów zimowych, którzy przyjeżdżają tu na narty i nie tylko. Zwolennicy białego szaleństwa mają tu do dyspozycji wiele kilometrów tras o różnym stopniu trudności. Ciekawostkę stanowi fakt, że to właśnie w Grenoble znaleźć można najdłuższą na świecie trasę do jazdy w głębokim śniegu. Wszystko to sprawia, że zimą miasto przeistacza się w kurort narciarski.

Do najważniejszych ośrodków narciarskich w pobliżu Grenoble należy Les Trois Vallées, gdzie narciarze mają możliwość korzystania z około 600 km tras zjazdowych. Miłośnicy nart przyjeżdżający do Grenoble korzystają również z oferty Chamrousse (90 km tras) czy też Les 7 Laux (120 km tras). Latem miasto odwiedzane jest przez zwolenników górskich wspinaczek.

Kolejką linową na Bastylię

W mieście nie brakuje atrakcji związanych bezpośrednio z górami, a jedną z nich jest kolejka linowa w Grenoble. Prowadzi na szczyt wznoszącego się nad starym miastem wzgórza – do Fortu de la Bastille. Fort ten jest wizytówką miasta, a jego budowę rozpoczęto w XVI wieku na polecenie księcia Lesdiguières. Rozbudową fortyfikacji zajęto się w wieku XIX. Z tarasów Bastylii można podziwiać widok na Grenoble. Kolejka linowa prowadząca do fortu powstała w latach 30. ubiegłego wieku. Ciągnie się ona przez 300 m i składa się z 4 lub 5 wagoników w kształcie metalowo-szklanych kul.

Co jeszcze warto zobaczyć w Grenoble?

Nie ulega wątpliwości, że najważniejszym zabytkiem Grenoble jest Bastylia, jednak nie jest ona jedyną atrakcją miasta. W samym jego sercu znajduje się plac Grenette oraz plac Świętego Andrzeja. W ich sąsiedztwie znaleźć można XIII-wieczną katedrę Notre Dame, która stanowi symbol władzy biskupiej. W centrum Grenoble znajduje się również kościół Saint Laurent z XI wieku i kościół św. Andrzeja z XII wieku.

Zwiedzając Grenoble, nie można pominąć sanktuarium maryjnego La Salette. Zbudowano je na wysokości 1800 m n.p.m. Prowadzi do niego długa, pełna zakrętów droga, którą warto pokonać, ponieważ sanktuarium ma unikalny charakter. Nie lada atrakcją dla zwiedzających miasto jest również położona na wysokości 2700 m n.p.m. grota lodowa, wykopana przez wysokogórskich przewodników Bernarda Lamboleza i Bruno Gardenta.

Ważnym punktem na mapie Grenoble jest Muzeum Stendhala, w którym turyści mogą podziwiać pamiątki po pisarzu i bliżej poznać historię jego życia. Kolejnym muzeum, które warto odwiedzić, jest Muzeum Delfinatu, mieszczące się w XIX-wiecznym klasztorze. Z kolei w Muzeum Grenoble zgromadzono kolekcję dzieł Rubensa, Moneta, Picassa, Chagalla i Matisse’a.

Będąc w Grenoble, warto wybrać się do Parku Przyrody Vercors, który jest idealny dla osób lubiących wszelakie sporty i przyrodę. Ważny miejscem jest też Cafe de la Table Ronde, czyli najstarsza kawiarnia w mieście. Zbudowano ją w 1739 roku. Gościła takie znakomitości, jak Chopin, Stendhal czy Rousseau.

Zobacz wideo: Reni Jusis w utworze „Lawenda”

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Najlepsze wina francuskie. Skąd pochodzą?

Ma lecznicze działanie i własne muzeum. Za co kochamy lawendę?

Zakaz selfie i obowiązkowe wysokie obcasy. Zasady festiwalu w Cannes są bezlitosne

Źródło zdjęcia głównego: E+

podziel się:

Pozostałe wiadomości