Dziecko

Nieproporcjonalnie długie nogi, wielkie oczy i umięśnione brzuchy. Jak lalki wpływają na psychikę dziecka?

Dziecko

Lalki, którymi bawią się nasze dzieci, stworzone są według jednego kanonu. Jak to wpływa na psychikę najmłodszych? Na to pytanie odpowiedziała psycholożka i seksuolożka Patrycja Wonatowska.

Jak lalki wpływają na psychikę dziecka?

Niespełna tydzień temu w naszym programie gościliśmy panią, która przemalowywała twarze lalkom. Okazało się, że pod bardzo wyrazistymi makijażami, kryje się piękno i delikatność. To zainspirowało nas do rozmowy o tym jak lalki wpływają na psychikę dzieci.

Zabawki mają wpływ na psychikę. Pozwalają, pomagają, ale też czasami szkodzą. Dlaczego? Bo z jednej strony pokazują, jak tak naprawdę wyglądają kontakty, relacje pomiędzy lalkami, czyli relację międzyludzkie. To pomaga też odtwarzać to, co dzieci widzą. Z drugiej strony, jeżeli obserwują jakiś konkretny wzór, jakieś konkretne proporcje, czy sposób ubierania, wygląd, czy chociażby to, w jakich rolach widzimy te lalki i te zabawki, to wpływa bezpośrednio na to jak później te dzieci postrzegają chociażby binarność, czyli kobiety i mężczyzn

- tłumaczy Patrycja Wonatowska.

Niestety najczęściej jest tak, że lalki maja określony wzór – często bardzo nieproporcjonalny. A to tworzy definicję normy. - Przede wszystkim podświadomie to już jest wtłaczanie wzorów, to jak wyglądają ludzie. Czyli jeżeli tak nie wyglądam, to coś ze mną jest nie w porządku. Jeżeli pokazujemy różnorodność, czyli te lalki byłyby różnorodne i byłaby możliwość zaprezentowania wszelakich sylwetek (…) to to by było super – mówi psycholożka.

Rady dla rodziców

Nie chcemy powiedzieć, że lalki są złe. Absolutnie. Mogą być fantastycznymi zabawkami. - Natomiast bardzo ważne jest, w jaki sposób są prezentowane i pokazywane. Żeby to nie było przerysowane, karykaturalne. Żeby było różnorodne, piękne – tłumaczy Patrycja Wonatowska.

Rodzice mają także bardzo ważną rolę do odegrania. To ich zadaniem jest tłumaczenie świata dzieciom. Pokazywanie różnorodności i mówienie o niej. Wytłumaczmy dzieciom, że - tak może i wyglądają lalki, ale też inaczej wyglądają ludzie – mówi psycholożka. - Uczestniczyć w wyobrażeniach i kreowaniu świata młodego człowieka. To jest jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakie można dostać – dodaje.

Zobacz też:

Jak rozmawiać z dziećmi o tegorocznych świętach? "Stabilizacja osób dorosłych to jest klucz do sukcesu"

Nowa choroba pocovidowa u dzieci. Dr Grzesiowski wyjaśnia, jak rozpoznać jej objawy

Jak przestać krytykować samego siebie? "Warto przyjrzeć się własnym słowom"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Korytowska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości