Dopajanie niemowląt. Kiedy bywa konieczne i co podawać maluszkom?

Dopajanie niemowląt jest tematem, który budzi zainteresowanie rodziców. Często zastanawiają się oni, czy jest potrzebne maluszkowi, a jeśli tak, co powinno się mu podawać. Wątpliwości postanowiła rozwiązać pediatra Aneta Górska-Kot.

Kiedy dopajamy dziecko?

Doktor Aneta Górska-Kot przekonuje, że w przypadku dzieci, które są karmione piersią, nie ma konieczności dopajania, nawet gdy na dworze panuje upał. W gorące dni zaleca się jedynie częstsze przystawianie dziecka do piersi.

Zobacz także w serwisie zdrowie.tvn.pl: Jak powinno przebiegać rozszerzanie diety niemowlaka?

Jak mama karmi piersią, to pierwsze, co idzie, to jest picie, a potem idzie jedzonko

- przedstawiła obrazowo.

W innej sytuacji są natomiast niemowlęta karmione mieszankami modyfikowanymi. Je można dopajać, ale rodzice powinni czynność tę uzależnić m.in. od pory roku czy stanu zdrowia dziecka.

Gorączkujące dziecko wymaga więcej picia i maluchy karmione mieszankami już możemy dopajać

- stwierdził nasz gość.

Czym dopajamy dziecko?

W dawnych czasach uważano, że dzieciom powinny być podawane np. soczki, zaś zwykła woda nie była zaliczana do płynów. Obecnie podkreśla się, że to ona jest podstawą w przypadku dopajania. Trzeba tylko pamiętać, że w początkowych miesiącach życia dziecka powinna być ona przegotowana. Czy więc soki są całkowicie skreślone?

Sok absolutnie tak, ale to ma być szklanka dziennie dla dziecka przedszkolnego, powiedzmy, w ramach pięciu porcji warzyw i owoców. To nie ma być płyn, którym zaspakajane jest pragnienie dziecka

- powiedziała lekarz, podkreślając, że chodzi o soki niedosładzane.

Co z herbatkami ziołowymi?

Herbatki ziołowe można podawać dzieciom, trzeba jedynie uważać na temperaturę podawanego napoju. Przy jej sprawdzeniu doktor Aneta Górska-Kot stanowczo odradza picie napoju z buteleczki dziecka, ponieważ w ten sposób można przekazać mu własną florę bakteryjną.

Lepiej już pokapać sobie na przedramię i stwierdzić, czy temperatura jest odpowiednia

- zasugerowała ekspertka.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

podziel się:

Pozostałe wiadomości