Parenting

Młodzi Polacy żałują, że mają dzieci. Jaki jest główny tego powód?

Parenting

Aktualizacja:

Bycie rodzicem często przedstawiane jest w samych superlatywach. Niestety, dla wielu osób wychowanie dziecka jest źródłem frustracji i stresu. Niektórzy rodzice żałują, że w ogóle zdecydowali się na założenie rodziny. Dlaczego? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr. Konradem Piotrowskim z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu oraz Martą Bąkowską, psycholog dziecięcą.

Dlaczego Polacy żałują, że mają dzieci?

13 proc. młodych Polaków żałuje, że ma dzieci. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez dr. Konrada Piotrowskiego z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu. Oznacza to, że nawet jeden na ośmiu rodziców uważa, że ta rola nie jest dla niego. W ocenie specjalisty powodem takiego myślenia o rodzicielstwie w dużej mierze są problemy finansowe.

- Wśród tych rodziców aż 22-23 proc. żałowało, że zdecydowało się na założenie rodziny - mówił w Dzień Dobry TVN dr Konrad Piotrowski. Rodzicielstwa częściej żałowały także te osoby, których związek się rozpadł oraz doznały jakieś traumy.

- Ci rodzice gorzej radzą sobie ze stresem i negatywnymi emocjami, a to rzutuje na to, jak realizują się roli rodzica - zaznaczył nasz gość. Co gorsza, wielu rodziców z takimi traumami nie może liczyć na systemową pomoc. Tylko nieliczni mogą sobie pozwolić na opłacenie terapii z własnej kieszeni.

Kim są rodzice, którzy żałują, że zdecydowali się na dziecko?

Zdaniem psycholog dziecięcej Marty Bąkowskiej, do tej grupy mogą należeć także osoby, które nie potrafią pogodzić pracy zawodowej z rodzicielstwem i łatwo ulegają przekazom przedstawiającym opiekę nad dzieckiem jako bezproblemową i bezstresową. Decyzji o założeniu rodziny mogą żałować także ci, którzy odczuwają lęk przed oceną lub po prostu nie mogą się pogodzić z utratą niezależności i zmianami, które nastały wraz z pojawieniem się malucha.

Warto dodać, że badań na temat zadowolenia z rodzicielstwa jest niewiele. Do tej pory przeprowadzono je jedynie w Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Tam odsetek osób, które żałują decyzji o założeniu rodziny sięga 7-8 proc. Dlaczego w Polsce jest on znacznie wyższy? W ocenie specjalistki, mimo że standard życia Polaków ciągle się podnosi, to w stosunku do innych krajów wysoko rozwiniętych wypadamy jednak słabo.

- Wiele osób zastanawia się nie nad tym, czy mieć dziecko, ale czy będzie je na nie stać. A standardy, koszty utrzymania i wychowania dziecka rosną - podkreślała psycholożka.

U części rodziców pojawia się też wypalenie rodzicielskie. - Dotyczy ono głównie tych, osób, które chcą sobie i swoim dzieciom zapewnić, jak najlepsze warunki. Często pracują ponad swoje siły, po prostu się zapracowują - dodała nasza rozmówczyni.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości