Parenting

Co zrobić, gdy dziecko przeklnie? Rodzic powinien wiedzieć, jakie emocje się za tym kryją

Parenting

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Bartek Dajnowski
Motyla noga!
Motyla noga!Dzień Dobry TVN
wideo 2/2
Dzień Dobry TVNMotyla noga!

Każdemu z nas - bez względu na wiek - zdarza się przeklinać. Jak się zachować, gdy usłyszy nas dziecko? Co zrobić, jeśli nasza pociecha wypowie przy nas "brzydkie słowo"? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Martą Żysko-Pałubą, psychologiem dziecięcym, terapeutką.

Co dzieci wiedzą o przeklinaniu?

Przekleństwa to słowa, które uznaje się za niekulturalne. Jednak niektóre sytuacje sprawiają, że zdarza nam się powiedzieć jakieś "brzydkie słowo". - Przytrafia się to nie tylko dorosłym, ale także dzieciom. Trzeba rozmawiać o tym, dlaczego nie powinniśmy używać takich wyrazów i jakie emocje towarzyszą przy ich wypowiadaniu - mówiła w rozmowie z naszym reporterem Anna Adamiak, wychowawca klasy trzeciej.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że przekleństw nie da się wyeliminować. Dziecko prędzej czy później się z nimi zetknie. - Warto jednak uświadamiać dzieci, że te słowa mogą ranić i nie są miłe dla naszych uszu - dodała Magda Kwiatkowska, wychowawca grupy sześciolatków. Co dzieci wiedzą o przeklinaniu? Czy zdarza im się mówić brzydkie słowa? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Jak się zachować, gdy dziecko przeklina?

Każde dziecko, które chodzi do przedszkola czy na plac zabaw prędzej, czy później "podłapie" od rówieśników jakieś brzydkie słowo, które powtórzy później w domu. Część rodziców w takich sytuacjach zaczyna się śmiać lub karci dziecko. Marta Żysko-Pałuba, psycholog dziecięca i terapeutka uważa, że żadna z tych postaw nie jest właściwa. - Jeśli to się dzieje pierwszy raz, najlepiej nie robić nic i powstrzymać się od komentarza - mówiła w Dzień Dobry TVN specjalistka.

W momencie, gdy takie sytuacje zdarzają się nagminnie i dziecko bardzo często używa brzydkich słów, warto z nim o tym porozmawiać. - Trzeba jasno powiedzieć dziecku, że nie zgadzamy się na takie zachowanie. Jeśli mówimy naszym pociechom, aby np. nie dłubały w nosie przy stale, tak samo trzeba im zwrócić uwagę, aby nie przeklinały - dodała.

Warto mieć na uwadze, że przeklinanie - zwłaszcza u nastolatków - bardzo często jest formą wyrażania emocji. W takich sytuacjach konieczna jest rozmowa. - Rodzic powinien się dowiedzieć, jakie emocje się za tym kryją i co aktualnie trapi dziecko - mówiła specjalistka.

Jak oduczyć dziecko przeklinania? Czy młodszym należy mówić, co oznaczają poszczególne brzydkie słowa? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dalszej części rozmowy.

Zobacz wideo: Co zrobić, gdy nasze dziecko przeklina?

Co zrobić, gdy nasze dziecko przeklina?
Co zrobić, gdy nasze dziecko przeklina?Specjalistka podpowiada jak reagować, gdy dziecko zacznie przeklinać.
Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Bartek Dajnowski

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Kamiński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości