Newsy

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych? Prawie połowa Polaków popiera pomysł

Newsy

Aaron MCcoy/ Getty Images

Sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych to temat kontrowersyjny. Z badań SW Research wynika, że prawie połowa Polaków opowiada się za jej zakazaniem. Jak sytuacja wygląda w innych krajach?

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych

"Piłeś? Nie jedź", "Nigdy nie jeżdżę po alkoholu", "Powstrzymaj pijanego kierowcę" – to tylko kilka z wielu haseł przypominających o obowiązku trzeźwości za kierownicą. Powstaje wiele kampanii mówiących o problemie pijanych kierowców. Z drugiej strony na stacjach benzynowych sprzedawany jest alkohol. Siedem dni w tygodniu, w niedzielę i święta, praktycznie 24 godziny na dobę. AlcoSense Laboratories przeprowadziło badanie SW Research, w którym zapytano respondentów, czy popierają zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. 49 proc. odpowiedziało twierdząco, 31 proc. ankietowanych jest za sprzedażą alkoholu na stacjach benzynowych, a 20 proc. nie ma zdania.

Sytuacja w innych krajach

Idea zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych nie wzięła się znikąd. Jak się okazuje, w Belgii i Holandii na stacjach benzynowych nie można zakupić napojów alkoholowych. We Włoszech nie są one dostępne w stacjach zlokalizowanych przy autostradach.

Pijani kierowcy

Temat sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych budzi niemałe kontrowersje między innymi dlatego, że nietrzeźwość na polskich drogach to chleb powszedni. Jak wynika ze statystyk przeprowadzonych przez policję, w 2020 roku zatrzymano 70 181 pijanych kierowców.

Polacy piją coraz więcej alkoholu. Zobacz wideo:

Zobacz też:

W Hiszpanii urodziło się dziecko odporne na COVID-19

Zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Kiedy zrobi się cieplej?

Rodzinna tragedia pod Siedlcami. W pożarze zginął mężczyzna i dwoje dzieci

Autor: Anna Korytowska

Źródło: Business Insider

Pozostałe wiadomości