Newsy

W Hiszpanii urodziło się dziecko odporne na COVID-19

Kobieta z nowordkiem

Petri Oeschger/Getty Images

Newsy

W Hiszpanii urodziło się dziecko odporne na COVID-19

Kobieta z nowordkiem

Petri Oeschger/Getty Images

Na Ibizie urodziło się dziecko odporne na COVID-19. Zdaniem lekarzy przeciwciała, które chronią przed schorzeniem podarowała maluchowi jego mama. Kobieta została zaszczepiona na trzy miesiące przed porodem.

Dziecko odporne na COVID-19

Według telewizji TVE dziecko o imieniu Bruno jest pierwszym w Hiszpanii, które zdobyło przeciwciała dzięki zaszczepieniu swojej matki przeciwko koronawirusowi. Kobieta poddała się szczepieniom, gdyż pracuje w balearskiej służbie zdrowia. Jak poinformowały władze szpitala Can Misses na Ibizie, w którym urodził się chłopczyk, jego matka przyjęła dwie dawki szczepionki w okresie ostatnich trzech miesięcy przed porodem.

Według Raquel Gascon, szefowej oddziału położnictwa szpitala Can Misses, przeprowadzone po porodzie badania serologiczne dowiodły wysokiego poziomu przeciwciał zarówno w przypadku noworodka, jak i jego matki.

- W najbliższych tygodniach spodziewamy się porodu dwójki innych dzieci, których matki również były szczepione w ostatniej fazie ciąży. Liczymy, że również i w tych przypadkach doszło do przekazania przeciwciał noworodkom - stwierdziła Gascon, dodając, że dwie oczekujące na poród ciężarne również pracują w służbie zdrowia.

To nie pierwszy taki przypadek

Komentatorzy przypominają, że Bruno jest drugim dzieckiem, które urodziło się z przeciwciałami COVID-19 w Hiszpanii. Odnotowują, że w październiku w szpitalu w mieście Huesca, na północnym wschodzie, na świat przyszedł noworodek z wysokim poziomem przeciwciał. Niezwykle rzadkie zjawisko lekarze tłumaczyli wówczas faktem, że podczas ciąży jego matka przebyła COVID-19, co mogło wpłynąć na pojawienie się przeciwciał u malucha.

Ciąża i poród w dobie koronawirusa. Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Rzeszów – ponad 60 proc. mieszkańców jest już zaszczepionych. Wśród nich także 20-latkowie bez skierowań

Ile jeszcze potrwa walka z pandemią? "Odporność stadna w przypadku koronawirusa może być iluzoryczna"

Kilkudniowa dziewczynka pozostawiona w "oknie życia". Co stanie się z dzieckiem?

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
88
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0