Newsy

Wielkanoc 2021. Pierwsze zalecenia archidiecezji. Abp Jędraszewski: "Zachęcam do organizowania dodatkowych mszy św."

Newsy

Monashee Frantz/Getty Images

Wielki Tydzień i Wielkanoc zbliżają się wielkimi krokami. W tym roku uroczystości ponownie przypadają na czas ograniczeń epidemicznych w kraju. Jak podczas lockdownu będą wyglądały święta w kościołach?

- W sprawie celebracji Wielkiego Tygodnia w 2021 nadal obowiązuje dekret z zeszłego roku - informuje watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Poszczególni hierarchowie Kościoła w Polsce wydali wskazania, według których mają postępować proboszczowie w nadchodzącym tygodniu, w tym podczas Wielkiej Nocy. Zalicza się do nich m.in. arcybiskup Marek Jędraszewski, który przygotował listę zaleceń dla Archidiecezji Krakowskiej.

- Należy regularnie informować wiernych uczestniczących w zgromadzeniach liturgicznych o obowiązujących normach bezpieczeństwa sanitarnego i ich przestrzegać. W mocy pozostaje także udzielona dnia 17 października 2020 roku dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej mszy św." – czytamy na stronie krakowskiej kurii.

Abp Jędraszewski: "Zachęcam do odprawiania dodatkowych mszy świętych"

- Duszpasterzy zachęcam do organizowania transmisji celebracji parafialnych oraz do informowania wiernych o ich terminach, z podkreśleniem różnicy pomiędzy uczestnictwem w celebracjach a przeżywaniem ich w łączności duchowej za pośrednictwem środków przekazu" – poinformował abp Jędraszewski.

- Aby większej liczbie wiernych umożliwić dostęp do udziału w liturgii, zachęcam do organizowania dodatkowych mszy św. i nabożeństw oraz obrzędu Komunii Świętej poza mszą (wyłączając Wielki Piątek i Wielką Sobotę, a także w ramach udzielonych pozwoleń na binacje i trynacje) – dodał metropolita krakowski.

"Nie będzie błogosławienia pokarmów"

Konkretne wytyczne na Wielkanoc opracowano także w archidiecezji katowickiej.

- Podobnie jak w zeszłym roku w diecezji nie będzie błogosławienia pokarmów w Wielką Sobotę. Wierni będą zachęcani do uroczystej modlitwy z błogosławieństwem potraw na wielkanocnym stole w gronie rodzinnym - poinformował ks. dr Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji.

Zobacz wideo: Ministerstwo zdrowia: Przygotowujemy się do szczytu trzeciej fali rozbudowując "bazę łóżkową i respiratorową"

Zobacz także:

Rafał Trzaskowski trafił do szpitala. "Trzymajcie kciuki i uważajcie na siebie"

Masowe kontrole zwolnień lekarskich w czasie pandemii. ZUS wstrzymuje zasiłki

Rząd zapowiada bardziej sprawiedliwe podatki. Jakie zmiany planuje?

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: "Rzeczpospolita"/natemat.pl

Pozostałe wiadomości