Newsy

Kobiety nie muszą zarabiać tyle, co mężczyźni - przekonuje węgierska minister

Newsy

praca, biuro

Czy płace kobiet i mężczyzn powinny być równe? Wydawać by się mogło, że sprawa jest oczywista. Jednak węgierska minister do spraw rodziny uważa, że kobiety nie muszą konkurować z mężczyznami, mogą się za to spełniać się w roli matki. Jej słowa wywołały na Węgrzech gorącą dyskusję.

Węgry: minister rodziny o roli kobiet

Katalin Novák to członkini węgierskiego rządu. W gabinecie Viktora Orbana odpowiada za ministerstwo rodziny.

Niedawno opublikowała na Facebooku 3-minutowe nagranie na temat sukcesu w życiu kobiety. Jak podkreśliła, kobiety nie muszą wciąż konkurować z mężczyznami i stawać do rywalizacji o takie same pensje .

Zdaniem minister Katalin Novák nie ma potrzeby wybierania pomiędzy karierą zawodową, a urodzeniem dziecka i założeniem własnej rodziny. Przekonywała, że kobieta może być spełniona życiowo, zajmując się wyłącznie wychowaniem dzieci.

- Decyzja jest w naszych rękach - podkreśliła węgierska minister ds. rodziny. Jednocześnie poprosiła kobiety, aby cieszyły się z "otrzymania piękna miłości i daru troski o innych".

Węgierska minister rodziny o równouprawnieniu

Katalin Novák od 2020 r. zasiada w gabinecie Viktora Orbana jako minister ds. rodziny, a od 2017 r. jest wiceprzewodniczącą współrządzącego Fideszu.

Według niej kobiety nie muszą rezygnować ze swoich "przywilejów w niezrozumiałej walce o emancypację". Jej słowa wywołały na Węgrzech gorącą dyskusję na temat równości płac.

Z danych tamtejszego Głównego Urzędu Statystycznego wynika, w okresie od stycznia do września 2020 r. zarobki brutto kobiet były o 15,6 proc. niższe niż mężczyzn.

Sekretarz Generalny ONZ: "Nierówność płci pozostaje największym wyzwaniem dla praw człowieka". Zobacz nagranie:

Zobacz też:

Limahl od 27 lat jest w szczęśliwym związku. Twórca hitu "Never Ending Story" podał przepis na miłość

Wyjątkowe święta Bożego Narodzenia Rubików. Spędzą je zupełnie inaczej, niż w poprzednich latach. "Nie ważne gdzie, ważne z kim"

Katarzyna Grochola o przemocy w związku: "Mój oprawca wyrwał spode mnie krzesło i mnie uderzył"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: euractiv.pl

Pozostałe wiadomości