Matki zarabiają mniej niż ich bezdzietne koleżanki. Kwoty różnią się diametralnie. Co ciekawe, nie dotyczy to ojców, którzy mogą liczyć na premie za ojcostwo.
Bruksela chce uczynić krok w kierunku wyklarowania systemu płac. W ciągu 3-4 lat zamierza usystematyzować to dyrektywą i wprowadzić sprawiedliwy system wynagrodzeń w myśl zasady "jedna praca, jedna płaca". O tym pomyśle porozmawialiśmy z Katarzyną Łodygowską, specjalistką ds. prawa pracy oraz dr Tomaszem Sobierajskim, socjologiem.
Zarobki kobiet w Polsce są mniejsze średnio o 20 proc. od wynagrodzeń mężczyzn. Dodatkowo panie mają większe obciążenie pracami domowymi. - Pandemia ten nierówny podział obowiązków jeszcze bardziej pogłębiła - stwierdził ekspert FISE.
Czy płace kobiet i mężczyzn powinny być równe? Wydawać by się mogło, że sprawa jest oczywista. Jednak węgierska minister do spraw rodziny uważa, że kobiety nie muszą konkurować z mężczyznami, mogą się za to spełniać się w roli matki. Jej słowa wywołały na Węgrzech gorącą dyskusję.
Statystyczna Europejka zarabia 16 proc. mniej niż mężczyzna. W Polsce ta różnica jest jeszcze większa - Polka zarabia 20 proc. mniej od swojego kolegi, który zajmuje takie samo stanowisko co ona. O powodach tych różnic i pomysłach na zmianę rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Alicją Tatarczuk-Nowik z Centrum Młodych Kobiet.