Newsy

Nieszczęśliwy wypadek na Mazurach. Utonął 61-letni żeglarz

Newsy

iStockphotoLeo Malsam/Getty Images

Płetwonurkowie odnaleźli w jeziorze Jeziorak ciało 61-letniego mężczyzny. O zaginięciu żeglarza zaniepokojona załoga łodzi poinformowała policję w sobotę wieczorem. Prawdopodobną przyczyną śmierci był nieszczęśliwy wypadek.

Jeziorak: utonął żeglarz

Grupa znajomych żeglowała po Jezioraku (woj. warmińsko-mazurskie) i przycumowała na nocleg w miejscowości Szałkowo. Mężczyzna miał wrócić na łódkę o godz. 23 w sobotę, ale się nie pojawił.

Jak poinformował Rafał Jackowski z zespołu prasowego warmińsko-mazurskiej policji, rozpoczęto poszukiwania 61-letniego żeglarza z powiatu iławskiego.

W niedzielę odnaleziono jego ciało w jeziorze. Według wstępnych ustaleń, mężczyzna mógł poślizgnąć się na pomoście i wpaść do wody.

To 31. ofiara wody na Warmii i Mazurach od początku roku. Jak czytamy na stronie policji, od początku czerwca do końca sierpnia w Polsce utonęło 246 osób - 60 w czerwcu, 86 w lipcu i 100 w sierpniu.

Bezpieczeństwo nad wodą

Od początku czerwca do 20 sierpnia strażacy interweniowali w sumie nad wodą 2244 razy na obszarach wodnych - w tym od 1 czerwca do 21 sierpnia odnotowano 1327 zdarzeń na wodzie. Najwięcej interwencji odnotowano na terenie woj. mazowieckiego (228), kujawsko-pomorskiego (224) oraz dolnośląskiego (218).

Straż pożarna zaleca wybieranie strzeżonych kąpielisk, gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik i unikanie niestrzeżonych akwenów, na których obowiązuje zakaz pływania. Przypomina też, że pod żadnym pozorem nie wolno pływać pod wpływem alkoholu i narkotykach, ponieważ jest to jedna z najczęstszych przyczyn utonięć. Nie należy również wskakiwać do wody rozgrzanym – różnica temperatur może wywołać szok termiczny. Dodatkowo na otwarte wody należy wypływać tylko z asekuracją i nie pływać daleko od brzegów, zwłaszcza po zmierzchu. Nie należy skakać do nieznanej i zbyt płytkiej wody - zwłaszcza na główkę. W rzece trzeba pływać zawsze zgodnie z prądem.

Sytuacje niebezpieczne i zagrażające życiu lub zdrowiu należy natychmiast zgłaszać na numer alarmowy 112.

Zobacz też:

Licealista z Gdyni zakażony koronawirusem. Na kwarantannie cała klasa wraz z rodzinami

Śmiertelne potrącenie dziennikarki. Zarzuty dla 25-latka z Wągrowca

Za wrzucanie śmieci do jednego worka straż miejska może wręczyć mandat i to dość dotkliwy

Zobacz wideo: Utonięcie w krakowskim zalewie Bagry. 16-latek skoczył do wody i uratował kolegę, sam "zniknął pod taflą wody"

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości