Newsy

Wakacje 2021 a pandemia. Jakie limity obowiązują w hotelach i restauracjach?

Newsy

Rodzina w hotelu

Premier i minister zdrowia ogłosili plan luzowania obostrzeń na wakacje 2021. Ważne zmiany dotyczą przede wszystkim limitu miejsc w hotelach. Jest grupa osób, której ograniczenia nie będą obowiązywały.

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej przedstawili nowy harmonogram zmian w obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa. Istotne zmiany będą obowiązywały od 26 czerwca 2021 r.

Wakacje 2021 - limity w hotelach

Od 26 czerwca wesołe miasteczka, kina i teatry, restauracje i hotele będą mogły być obłożone w 75 proc. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 lat. Obiekty sportowe będą mogły być obłożone maksymalnie w 50 proc. Zaznaczono, że limity nie obejmują osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Przypomniano, że w Polsce można pobierać Unijne Certyfikaty Covid, które znacznie ułatwiają podróże po krajach Unii Europejskiej. - Taki certyfikat mogą otrzymać tylko ci, którzy są w pełni zaszczepieni, osoby z negatywnym wynikiem testu na COVID-19 oraz ozdrowieńcy – sprecyzowano.

Wakacje 2021 - obostrzenia w restauracjach

Od 26 czerwca zwiększamy obłożenie w restauracjach i lokalach gastronomicznych do 75 proc. - poinformował 10 czerwca minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że również od 26 czerwca wesołe miasteczka mogą funkcjonować z nowym limitem - 75 proc. obłożenia obiektu.

- Do tej pory w restauracjach i lokalach gastronomicznych mieliśmy limit zajętości co drugiego stolika, tutaj zwiększamy obłożenie do 75 proc. Targi i konferencje, które niedawno udostępniliśmy, od 26 czerwca będą mogły pracować w reżimie 1 osoby na 10 m2, a nie tak jak poprzednio na 15 m2 - przekazał Niedzielski na konferencji prasowej.

Minister zdrowia zwrócił uwagę, że "do tego limitu nie wliczają się osoby zaszczepione". - Czyli jeżeli mamy jakąś powierzchnię obiektu i wyliczamy na podstawie metrażu, ile osób powinno, czy może tam się dostać, to jest limit, który obowiązuje tylko osoby niezaszczepione. Ponad ten limit mogą być wpuszczane osoby zaszczepione - wskazał.

Niedzielski poinformował też, że "wesołe miasteczka, w których mieliśmy do tej pory na 50 proc. obłożenia obiektu, od 26 czerwca będą miały 75 proc. obłożenia".

Zobacz też:

500 plus na wakacje dla seniora? Poznaj szczegóły nowej propozycji

Wyjątkowy koncert Krzysztofa Zalewskiego tylko dla użytkowników Playera. Od kiedy będzie dostępny?

Koncerty tylko dla zaszczepionych - czy to dobry pomysł? "Szczepienia mogą sprawić, że COVID-19 będzie taką samą chorobą, jak przeziębienie"

Zobacz wideo: Wakacje 2021 – gdzie wymagane będą testy na COVID-19? Opowiedział Maciej Nykiel, ekspert rynku turystycznego

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości