Newsy

Szczepionka przeciw COVID-19 Pfizer i BioNTech skuteczna dla dzieci w wieku 12-16 lat. Kiedy trafi na rynek?

Newsy

YorVen/GettyImages

Szczepionka na COVID-19 amerykańskiego koncernu Pfizer Inc. i jego niemieckiego partnera BioNTech jest skuteczna i bezpieczna dla dzieci w wieku 12-16 lat. Dowiodły tego przeprowadzone testy. Taką informację przekazały obie firmy. Kiedy preparat zostanie dopuszczony na rynek?

Pfizer i BioNTech: szczepionka przeciw COVID-19 skuteczna dla dzieci

Amerykański koncern Pfizer Inc. i jego niemiecki partner BioNTech poinformowały, że testy dowiodły, iż ich szczepionka na Covid-19 jest skuteczna i bezpieczna dla dzieci w wieku 12-16 lat. W najbliższych tygodniach firmy wystąpią o jej dopuszczenie na rynek USA.

Testy na osobach w wieku od 12 do 16 lat wykazały, iż dzięki szczepieniu preparatem Pfizer/BioNTech występuje u nich silna reakcja w postaci antyciał, uodparniająca na zakażenia koronawirusem. W badaniu klinicznym wśród 2260 dzieci, którym podano zastrzyk placebo, wystąpiło 18 infekcji koronawirusem. W analogicznej grupie, która została zaszczepiona prawdziwym preparatem, nie stwierdzono żadnych zakażeń.

- Koncern ma nadzieję, iż uda się rozpocząć szczepienia nastolatków przed początkiem nowego roku szkolnego - przekazał w komunikacie dyrektor wykonawczy Pfizera Albert Bourla.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce

Szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczęły się w Polsce zaraz po świętach Bożego Narodzenia. W pierwszej kolejności zaszczepiony został personel medyczny, tj. lekarze, pielęgniarki czy pracownicy DPS-ów. Następnie preparat zaczęto podawać seniorom.

Do 31 marca, godz. 10:30 liczba wykonanych szczepień wyniosła 6 000 402, z czego 3 997 998 osób otrzymało jedną dawkę, a 2 002 414 już dwie dawki szczepionki.

Cała prawda o zakrzepicy. Jak może wpłynąć na nią szczepionka? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Rodzice 12 dzieci zmarli na COVID-19. Odeszli tydzień po tygodniu

Jeden synek zmarł w łonie matki, drugi ma porażenie mózgowe. Oskarżone lekarki nie przyznają się do winy

Mała Ania choruje na SMA i potrzebuje naszej pomocy. W akcję "Walka z czasem" zaangażował się Rademenez

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości