Newsy

Szczepionka Johnson & Johnson zaakceptowana przez Europejską Agencję Leków. Kiedy trafi na unijny rynek?

Newsy

Aktualizacja:

Szczepionka przeciwko Covid-19 firmy Johnson & Johnson uzyskała pozytywną opinię Europejskiej Agencji Leków (EMA). Komisja Europejska dopuściła ją do obrotu na terytorium Unii. Czym ta szczepionka różni się od pozostałych?

Szczepionka Johnson & Johnson zaakceptowana przez Europejską Agencję Leków

Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną opinię o szczepionce przeciwko Covid-19 firmy Johnson & Johnson. Może ona być podawana osobom w wieku powyżej 18 lat.

- Dzięki tej ostatniej pozytywnej opinii władze w całej Unii Europejskiej będą miały kolejną możliwość walki z pandemią oraz ochrony życia i zdrowia swoich obywateli - napisała w oświadczeniu prasowym przesłanym mediom dyrektor EMA Emer Cooke. Według Agencji szczepionka okazała się skuteczna w 67 proc. w zapobieganiu zakażeniom wywołującym Covid-19.

Decyzja EMA pozwoliła Komisji Europejskiej udzielić zgody na sprzedaż szczepionki na unijnym rynku. Nastąpiło to tego samego dnia.

Komisja Europejska dopuściła do obrotu szczepionkę Johnson & Johnson

- Na rynku pojawiają się bezpieczniejsze i skuteczniejsze szczepionki. Przed chwilą zezwoliliśmy na stosowanie szczepionki Johnson & Johnson w UE, po pozytywnej opinii Europejskiej Agencji Leków. Dzięki liczbie zamówionych przez nas dawek moglibyśmy zaszczepić nawet 200 mln ludzi w UE - napisała na Twittrze przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

KE zabezpieczyła w kontrakcie z J&J 200 mln dawek szczepionki z opcją na dodatkowe 200 mln.

Szczepionka Johnson & Johnson - czym się różni od innych

W odróżnieniu od trzech dotychczasowych zatwierdzonych szczepionek przeciwko Covid-19 (Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca) w przypadku Johnson & Johnson do uzyskania odporności powinna wystarczyć pojedyncza dawka. Nie musi też być przechowywana w zamrażarce - można ją trzymać do trzech miesięcy w zwykłej lodówce.

Czwartkową decyzję EMA przesłaniają jednak obawy o to, czy amerykańska firma dostarczy do Unii Europejskiej w II kwartale tego roku taką liczbę dawek, jaka została zapisana w kontrakcie, zawartym przez KE. Dostawy do UE na pewno nie rozpoczną się przed połową kwietnia.

Kilka dni temu urzędnik unijny powiedział agencji Reuters, że Johnson & Johnson przekazał UE, iż boryka się z problemami z dostawami, które mogą skomplikować plany dostarczenia 55 mln dawek preparatu do Wspólnoty w II kwartale roku.

Zobacz też:

Ponad 21 tysięcy nowych zakażeń - to rekord od listopada. "Epidemia się rozwija, trzecia fala rośnie"

Maseczki z zaworkiem - czy są bezpieczne? Ekspert: "Nie projektuje się maseczek, by chronić innych"

Jaka będzie pogoda na Wielkanoc? Synoptycy przygotowali prognozę

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości