Newsy

Nowy harmonogram szczepień w Polsce -rząd zlikwiduje ograniczenia wiekowe?

Newsy

Aktualizacja:
zoranm/Getty Images

Rząd wprowadza zmiany w harmonogramie szczepień. Jak poinformowano na konferencji prasowej, w II kwartale 2021 roku zniesione zostaną ograniczenia wiekowe, a liczba punktów szczepień w całym kraju ma stanowczo wzrosnąć. Co jeszcze się zmieni?

Nowy harmonogram szczepień w Polsce

Rząd przygotował zmiany w planie szczepień przeciw COVID-19. Harmonogram szczepień będzie uproszczony. - Zdecydowaliśmy się znowelizować Narodowy Program Szczepień, zrezygnować z etapu II i III i wprowadzić szczepienia populacyjne - poinformował szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień, minister Michał Dworczyk.

Zmiany dotyczą większej liczby punktów szczepień i tego, kto będzie kwalifikował pacjentów . W II kwartale taką możliwość mieliby m.in. ratownicy medyczni, pielęgniarki, farmaceuci czy fizjoterapeuci, a nawet studenci medycyny.

Jeśli chodzi o miejsca, gdzie będą wykonywane szczepienia, będzie ich więcej. - Szkieletem tego systemu będą szpitale tymczasowe, a w każdym powiecie, w którym jest szpital to będzie jeden szpital tradycyjny, który będzie realizował szczepienia oraz 1 punkt prowadzony przez samorząd w każdym powiecie - poinformował minister Dworczyk.

Nowe punkty i miejsca szczepień w II kwartale:

  • szpitale tymczasowe
  • 1 szpital i 1 punkt samorządowy w każdym powiecie
  • samodzielni ratownicy i pielęgniarki
  • punkty drive thru
  • zakłady pracy
  • apteki
  • przychodnie POZ

Od 12 kwietnia rozpoczną się zapisy rocznika 1962, a każdego dnia uruchamiane będą kolejne grupy. Prawdopodobnie w maju szczepienia będą dostępne dla wszystkich chętnych.

W kwietniu rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem: 12 kwietnia – rocznik 1962, 13 kwietnia – rocznik 1963, 14 kwietnia – rocznik 1964, 15 kwietnia – rocznik 1965, 16 kwietnia – rocznik 1966, 17 kwietnia – rocznik 1967, 19 kwietnia – rocznik 1968, 20 kwietnia – rocznik 1969, 21 kwietnia – rocznik 1970, 22 kwietnia – rocznik 1971, 23 kwietnia – rocznik 1972.

Jak można zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19?

Najszybszą i najprostszą formą zapisu na szczepienie jest zgłoszenie się za pośrednictwem formularza. Można go znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/zgloszenia

Osoby, które nie wypełnią formularza, będą mogły zarejestrować od dnia uruchomienia rejestracji. Do wyboru jest kilka metod zapisów. Można skorzystać z platformy internetowej e-Rejestracja, zadzwonić na infolinię 989, wysłać SMS o treści Szczepimy Się na numer 880 333 333 lub zapisać się – najlepiej telefonicznie – bezpośrednio w punkcie szczepień.

Narodowy Program Szczepień w Polsce

W Polsce szczepienia przeciwko COVID-19 zostały wprowadzone pod koniec grudnia 2020 roku. Do tej pory wykonano ponad 6 mln szczepień, natomiast dwiema dawkami zaszczepiły się ponad 2 miliony Polaków. - Zachęcamy do zapisów na konkretne terminy poprzez dostępne kanały te osoby, dla których prowadzona jest obecnie rejestracja - napisał na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał ostatnio, że do końca kwietnia 2021 pierwszą dawką zaszczepionych może być kolejnych 7 mln osób. Epidemiolodzy podkreślają, że jeśli faktycznie tak będzie, epidemia zacznie wygasać.

Podczas wtorkowej konferencji premier podkreślił, że rząd planuje zaszczepić wszystkich chętnych do końca sierpnia 2021 roku.

Zobacz wideo: "Jesteśmy młodzi i zdrowi, inni potrzebują tego bardziej". Szwajcarzy dyskutują na temat szczepienia sportowców przed igrzyskami w Tokio

Zobacz także:

Autor: Kamila Glińska

Pozostałe wiadomości