Newsy

Już niebawem szczepionka Johnson & Johnson trafi do krajów UE. Firma podała dokładną datę

Szczepienie, szczepionka

Kuniharu wakabayashi/Getty Images

Newsy

Już niebawem szczepionka Johnson & Johnson trafi do krajów UE. Firma podała dokładną datę

Szczepienie, szczepionka

Kuniharu wakabayashi/Getty Images

Szczepionka przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson będzie dostarczana do krajów Unii Europejskiej od 19 kwietnia - poinformowała w poniedziałek agencja AFP, powołując się na informacje z amerykańskiego koncernu farmaceutycznego. Obecnie preparat podawany jest tylko w Stanach Zjednoczonych i RPA, ale został zatwierdzony również w Kanadzie.

Szczepionka Johnson & Johnson - kiedy w UE

To czwarta szczepionka, która została zatwierdzona w UE, po preparatach firm: Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca. Obecnie jest podawana tylko w Stanach Zjednoczonych i RPA, ale została zatwierdzona również w Kanadzie.

W celu zwiększenia produkcji szczepionki i zaspokojenia popytu na nią Johnson & Johnson zawarł w ostatnich miesiącach umowy z laboratoriami w Europie, które będą uczestniczyć w końcowym procesie produkcji. Są to: Sanofi we Francji, Catalent we Włoszech i IDT Biologika w Niemczech.

Dzięki podpisaniu tych umów uproszczony zostanie proces produkcji i dystrybucji szczepionki. Obecnie bowiem produkowana w Lejdzie w Holandii substancja czynna preparatu musi być wysłana do USA, gdzie jest butelkowana i pakowana, ale tam podlega amerykańskiemu prawu, które ogranicza jej eksport.

UE złożyła zamówienie na 200 mln dawek tej szczepionki z opcją na dodatkowe 200 mln dawek. W połowie marca przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiadała, że unijne kraje powinny otrzymać w drugim kwartale br. około 55 mln dawek preparatu.

Jak działa szczepionka Johnson & Johnson?

Amerykański koncern ze swojej strony nie podał do publicznej wiadomości dokładnego harmonogramu dostaw szczepionki do UE.

Opracowany przez Janssen Pharmaceutica, farmaceutyczną część koncernu Johnson & Johnson, preparat to jednodawkowa szczepionka wektorowa. By utrzymać swoje właściwości, powinna być przechowywana do dwóch lat w temperaturze minus 20 st. C, z czego przez co najmniej trzy miesiące może być przechowywana w temperaturze 2-8 st. C.

Podawana w zastrzyku domięśniowym szczepionka bazuje na niezdolnym do replikacji adenowirusie Ad26, służącym jako nośnik materiału genetycznego, pod wpływem którego organizm zaczyna wytwarzać białko wypustkowe (białko kolca, białko S) koronawirusa SARS-CoV-2. Następnie reagujące na białko wirusa ciało zaszczepionego człowieka zaczyna wytwarzać na niego odporność.

Zobacz wideo: Ekspresowe tempo szczepienia w USA. "Dziennie szczepi się 2,6 mln osób"

Zobacz także:

Czy szczepionka przeciwko COVID-19 jest bezpieczna dla osób z zakrzepicą? Odpowiada lekarz

Powstanie doustna szczepionka przeciw COVID-19? "Możliwe będzie przyjęcie jej w domu"

Szczepionka Johnson & Johnson zaakceptowana przez Europejską Agencję Leków. Kiedy trafi na unijny rynek?

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
61
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0