Gorące tematy

Czy osobie, która odwiezie seniora na szczepienie, przysługuje dzień wolny? Odpowiada prawnik 

Gorące tematy

Czy osobie, która odwiezie seniora na szczepienie, przysługuje dzień wolny? Odpowiada prawnik 

Szczepienie przeciw COVID-19 wywołuje wiele pytań. Część z nich dotyczy kwestii organizacyjnych. Czy komuś, kto pomógł seniorowi w dotarciu do punktu szczepień, przysługuje dodatkowy dzień urlopu? Wątpliwości rozwiewa adwokat Eliza Kuna.

Czy osobie, która odwiezie seniora na szczepienie, przysługuje urlop 

Kilka tygodni temu w Polsce rozpoczął się program szczepień. W pierwszej kolejności szczepionki przyjmują pracownicy ochrony zdrowia, służby mundurowe oraz seniorzy. Starsze osoby bardzo często mieszkają same i potrzebują pomocy w dostaniu się do punktu szczepień. W związku z tym jeden z naszych widzów przysłał pytanie:

- Mój brat mieszka z naszym tatą. Jest jedynym sprawnym kierowcą, który może zawieść ojca na szczepienie. Czy osobie, która odwiezie seniora na szczepienie, przysługuje dzień wolny od pracy? - zastanawia się widz.

Zasiłek zamiast dnia wolnego

Z samego faktu odwiezienia seniora na szczepienie nie przysługuje nam dodatkowy dzień wolny - wyjaśnia adwokat Elia Kuna.

- Pamiętajmy o zasiłku opiekuńczym, który państwo przyznaje domownikom osób starszych, które nie są zdalne to samodzielnej egzystencji. W przypadku opieki nad taką starszą osobą przysługuje nam 14 dni zasiłku opiekuńczego. W razie skorzystania z tego prawa, otrzymamy za taki dzień 80 procent wynagrodzenia - dodaje prawniczka.

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce

Szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczęły się w Polsce zaraz po świętach Bożego Narodzenia. W pierwszej kolejności antidotum otrzymali pracownicy ochrony zdrowia. Następnie podano je seniorom. Szczepienia osób po 70. i 80. roku życia wystartowały 25 stycznia.

Po osobach starszych szczepienia otrzymają osoby przewlekle chore, pracownicy służ mundurowych oraz nauczyciele. Do tej pory Polska otrzymała trzy preparaty - od firmy Pfizer, Moderna oraz AstraZeneca.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
56
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0