Aktywny senior. Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru?

retro rower na tle wody
fot. Croc80/getty Images
Seniorzy coraz częściej stawiają na aktywny tryb życia. Basen, nordic walking, zajęcia fitness – to tylko kilka przykładowych aktywności, na które decydują się emeryci. Niesłabnącą popularnością cieszy się jazda na rowerze. Trzeba jednak pamiętać, że rower dla seniora musi spełniać pewne wymogi.

Wśród seniorów jest bardzo duża grupa słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku, którzy uwielbiają aktywnie spędzać czas na emeryturze. Wspólne aktywności na świeżym powietrzu, takie jak nordic walking czy jazda na rowerze, to dla nich chleb powszedni. Jednak same chęci mogą okazać się niewystarczające – potrzebny będzie sprzęt, który zwiększy komfort i bezpieczeństwo uprawianego sportu. Rower dla seniora warto wybierać z rozwagą, zwracając uwagę na określone parametry.

Sport to zdrowie! Zalety jazdy na rowerze w starszym wieku

Na rozpoczęcie zdrowego i aktywnego trybu życia nigdy nie jest za późno! Seniorzy coraz częściej doceniają dobroczynne działanie ruchu na świeżym powietrzu i praktykują rekreacyjne dyscypliny sportu, takie jak: marszobieg, nordic walking, slow jogging czy jazda na rowerze. Intensywność i częstotliwość aktywności powinna być dostosowana do aktualnego stanu zdrowia, a bardziej wymagające formy treningu warto konsultować z lekarzem. Cenioną formą aktywności wśród seniorów jest jazda na rowerze. Ta forma ruchu nie jest zbyt obciążająca, a przy tym ma szereg korzyści zdrowotnych. Oto kilka powodów, dla których seniorzy powinni wsiadać na rowery:

  • Jazda na rowerze poprawia wydolność. Osoby, które regularnie jeżdżą na rowerze, pozostaną aktywne i samowystarczalne nawet po 90. roku życia.
  • Ta forma aktywności zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę i choroby serca. Aktywni seniorzy są w mniejszym stopniu narażeni na zawały i udary.
  • Rower to idealny sposób na wzmocnienie mięśni. Co ważne, ten sport nie obciąża stawów.
  • Cykliści bardzo rzadko narzekają na problemy z wagą. Systematyczna jazda na rowerze zapobiega nadwadze i otyłości, przez co zmniejsza się także ryzyko groźnych chorób układu krążenia.

Nie ma wątpliwości, że rower dla seniora powinien spełniać określone parametry, aby był w pełni komfortowy i bezpieczny.

Rower dla seniora – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Seniorzy prowadzący aktywny tryb życia powinni zadbać o to, aby używany przez nich sprzęt sportowy był w pełni dopasowany do ich potrzeb. Jaki rower dla seniora wybrać? Jest kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę:

  • Sprzęt powinien być wygodny – marka nie jest głównym argumentem, którym należy kierować się przy wyborze. Dla osób starszych wygoda i przyjemność jazdy będą znacznie wyżej cenione niż nowoczesne gadżety.
  • Idealny rower dla seniora powinien mieć duże, najlepiej 28-calowe koła. Dzięki nim pedałowanie jest łatwiejsze, a sama jazda staje się przyjemnością. Ten element można znaleźć w rowerach miejskich.
  • Lekka rama to cecha charakterystyczna lekkiego roweru. Nie ma wątpliwości, że jazda na lekkim rowerze jest znacznie łatwiejsza i przyjemniejsza.
  • Warto wybierać modele wyposażone w sprawny system amortyzacji. Jest to ważne szczególnie w przypadku seniorów, którzy preferują jazdę terenową – leśne dukty oprócz pięknych widoków zapewniają również wyboje i korzenie znacznie zmniejszające komfort jazdy.
  • Rower dla seniora powinien być wyposażony w miękkie, szerokie siodełko. Taki model umożliwia przyjęcie wygodnej wyprostowanej pozycji, która jest bardzo ważna w uprawianiu każdego sportu.

Zakup roweru dla seniora to inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie. Dlatego też warto zadbać, aby był to sprzęt najwyższej jakości. Dobra i sprawdzona marka też jest ważna, chociaż nie odgrywa kluczowej roli.

Rower elektryczny, stacjonarny, trójkołowy. Kiedy warto po nie sięgnąć?

Jak się okazuje, rower dla seniora może występować w różnych wariantach. Oprócz tradycyjnych rowerów miejskich, górskich i trekkingowych na rynku dostępne są również modele wyposażone w napęd elektryczny. Jest to rozwiązanie dla osób starszych, które nie mają wystarczająco dużo sił, aby napędzać pojazd mięśniami. Rower elektryczny jest wygodny, jednak trzeba uważać, aby nie rozwijać nadmiernych prędkości.

Na ścieżkach rowerowych niejednokrotnie można dostrzec seniorów poruszających się na rowerach trójkołowych. Ten model został zaprojektowany z myślą o tych, którzy uwielbiają sport, jednak poziom ich koordynacji ruchowej nie pozwala na jazdę tradycyjnym jednośladem.

W sprzedaży dostępne są również rozmaite modele rowerków stacjonarnych. Ich główną zaletą jest możliwość wykonywania ćwiczeń w domu. To idealny sprzęt dla seniorów, którzy mają ograniczoną możliwość wychodzenia na świeże powietrze. Co więcej, w rowerze stacjonarnym można dostosować obciążenie do indywidualnych potrzeb i możliwości. Ta forma aktywności również niesie za sobą szereg korzyści.

Oblodzone drogi, niskie temperatury i sól. To zdecydowanie nie są najlepsze warunki na wycieczki rowerowe. Nie oznacza, to jednak, że zimą jazda jednośladem jest niemożliwa. Gdy przez cały rok korzystamy z naszego dwukołowego sprzętu, to przede wszystkim musimy pamiętać o odpowiedniej konserwacji. Im bardziej dbamy o rower, tym dłużej będzie nam służył.

Zobacz także:

Sia debiutuje jako reżyserka. W obsadzie filmu gwiazdy nominowane do Oskara. "To najlepszy projekt, jakiego się podjęłam"

Andrzej Chyra wystawił na WOŚP wyjątkową licytację. "Poradzę sobie w każdych warunkach"

Czarny rynek szczepionek przeciwko COVID-19. Ile handlarze chcą za dwie dawki preparatu?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości