Nielegalny handel szczepionkami przeciwko COVID-19
1500 dolarów za cztery dawki, wystarczające dla dwóch osób - taka oferta na chińską szczepionkę przeciwko COVID-19 pojawiła się w internetowym komunikatorze Telegram. Internetowe wydanie tygodnika "Speigel" opisuje, że pracownicy firmy Check Point (amerykańsko-izraelski, międzynarodowy dostawca oprogramowania z zakresu cyberbezpieczeństwa) postanowili sprawdzić, jak wygląda ten proceder i zgodzili się kupić połowę dawki dla jednej osoby.
Sprzedający zażądał 750 dolarów, płatne w Bitcoinach. Kontakt do osoby handlującej szczepionkami uzyskali z forum darknet (celowo ukrytą część zasobów internetu, którą można przeglądać jedynie przy użyciu specjalnego oprogramowania).
Kiedy kilka dni po transakcji kupujący zapytali, kiedy towar zostanie dostarczony. Oferent z Telegramu odpowiedział, że szczepionki zostały już wysłane. Wkrótce potem konto sprzedającego zniknęło. Towar nie dotarł do kupujących.
Firma z Izraela ostrzegała przed takimi ofertami już w grudniu. Od tego czasu, jak ogłosił Check Point, liczba propozycji sprzedaży szczepionek wzrosła czterokrotnie i pojawiły się setki podobnych ofert. W międzyczasie ceny rzekomych szczepionek wzrosły nawet czterokrotnie.
- Najwyraźniej oszuści oczekują, że niektórzy ludzie zapłacą jakąkolwiek cenę z desperacji i obawy przed zarażeniem koronawirusem, żeby nie czekać na szczepienie - pisze "Spiegel".
Ile kosztuje szczepionka przeciwko COVID-19?
Średnia cena w grudniu wynosiła 250 USD, według Check Point wzrosła teraz do 500, a nawet do 1000 dolarów, a informacje o dawkowaniu ulegały gwałtownym wahaniom. Jeden dostawca twierdzi, że sprzedawana przez niego szczepionka musi być podana jednej osobie 14 razy, co nie odpowiada żadnej znanej szczepionce przeciwko COVID-19.
Początkowo większość szczepionek oferowana była bez podawania nazwy producenta lub innych szczegółów, co najwyżej można było się dowiedzieć, że pochodzi z Chin. Większość dostawców reklamowała się z rzekomym zaświadczeniem od amerykańskiego urzędu zdrowia FDA.
Według portalu "Vice", oszuści już w grudni próbowali zarobić na szczepionce Biontech/ Pfizer. Ale w tamtym czasie dostawcy nie byli w stanie udowodnić, że naprawdę dysponują firmowymi szczepionkami. Na prośbę o dowód, że to szczepionki Biontech i Pfizer sprzedający wysłał reporterowi ogólne zdjęcie, na którym widoczna była fiolka z napisem "Szczepionka na koronawirusa".
Według Check Point nowością jest to, że niektórzy sprzedawcy oferują do 10 000 dawek w jednym zamówieniu, co ma wystarczyć dla 5000 osób. Cena: 30000 USD.
- Jeśli brzmi to zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, prawdopodobnie tak właśnie jest. Próba zakupu szczepionki przeciwko COVID-19 w darknecie przyniesie tylko jedno - zmniejszy saldo w banku - ostrzega Check Point.
Krok po kroku rejestracja na szczepienie
Zobacz także:
Kiedy będzie można się zaszczepić przeciwko COVID-19? Rząd podał daty
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF