Szczepienia przeciwko COVID-19. Jak będą wyglądały?
Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk przypominał, że w piątek 15 stycznia otwarta zostanie rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 80. roku życia. Seniorzy będą mogli zarejestrować się na konkretny termin szczepienia w konkretnym punkcie. Tego samego dnia zostanie uruchomiony formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia, który będzie umieszczony na stronie www.gov.pl/szczepimysie.
Dworczyk przekazał, że 22 stycznia otwarta zostanie rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 70. roku życia.
Następnie, 25 stycznia rozpocznie się szczepienie seniorów powyżej 70. roku życia. – To szczepienie rozpocznie się w 5994 punktach – poinformował minister.
– Każdy z tych punktów będzie miał wystawiony "slot", czyli miejsca zaznaczone w tygodniu, w których można się zapisać konkretnego dnia i o konkretnej godzinie – powiedział Dworczyk.
– Jeżeli tygodniowo możemy przekazać 180 tys. szczepionek do wszystkich punktów na terenie całej Polski na pierwsze szczepienie, to tygodniowo każdy punkt będzie mógł dostać 30 szczepionek – poinformował.
Szczepienia seniorów
- Grupa, która będzie się szczepiła od 25 stycznia liczy 4,6 mln osób. Jest w niej około 1,75 mln osób powyżej 80. roku życia i 2,8 mln osób w wieku 70-79 lat – powiedział Michał Dworczyk.
– Zrobiliśmy to ze względu na rekomendacje wydane przez Radę Medyczną przy premierze Mateuszu Morawieckim, w której to zasiadający profesorowie zwrócili uwagę, że seniorzy powyżej 80. roku życia są grupą najbardziej zagrożoną ciężkim przebiegiem COVID-19 – powiedział Dworczyk.
Dodał, że to osoby z tej grupy najczęściej trafiają do szpitali, a choroba ma u nich najbardziej dramatyczny przebieg i często kończy się śmiercią.
– Dlatego postanowiliśmy im dać ten tydzień, by oni mogli się zarejestrować na terminy jak najwcześniejsze, wybrać dla siebie dogodne miejsca i terminy – podkreślił Dworczyk.
Dworczyk podkreślił na konferencji prasowej, że z grupy seniorów nie wszyscy będą mogli się zaszczepić od razu.
– Ponieważ z grupy liczącej ponad 4,5 mln osób będziemy mieli szczepionki do końca marca dla 2,3 miliona osób – poinformował szef KPRM.
Jak dodał, "pozostałe z tych 3 milionów osób do zaszczepienia, to osoby z grupy zero, czyli około 700 tysiąca osób".
– Krótko mówiąc, to personel pracujący w podmiotach prowadzących działalność leczniczą, czyli te osoby, które są na pierwszej linii frontu – powiedział Dworczyk.
Szczepienie przeciwko COVID-19. Jak można się zapisać?
Dworczyk przekazał, że proces rejestracji na szczepienie będzie prowadzony "trzema kanałami":
- infolinia pod numerem 989;
- strona internetowa pacjent.gov.pl;
- osobista rejestracja w punkcie szczepień.
Dzień przed wizytą dostaniemy SMS-a z przypomnieniem.
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Zobacz także:
Lockdown w Europie. Gdzie obowiązują najsurowsze restrykcje?
Wieści z Wielkiej Brytanii. Królowa Elżbieta II i książę Filip zaszczepieni przeciwko COVID-19
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF