porada prawna

  Szczepienie przeciw COVID-19 wywołuje wiele pytań. Część z nich dotyczy kwestii organizacyjnych. Czy komuś, kto pomógł seniorowi w dotarciu do punktu szczepień, przysługuje dodatkowy dzień urlopu? Wątpliwości rozwiewa adwokat Eliza Kuna.

  Jak zmienić nazwisko? Przede wszystkim trzeba mieć ku temu ważny i obiektywny powód. Przebieg całej procedury wyjaśniał w naszym programie radca prawny, Przemysław Ligęzowski.

  Obostrzenia w branży hotelarskiej dają się we znaki nie tylko właścicielom obiektów, ale też gościom. Co w przypadku, gdy sytuacja rodzinna zmusza nas do zatrzymania się na noc z dala od domu? Na pytanie widza odpowiedziała Eliza Kuna, adwokat.

  W ciągu pół roku spowodował 90 kolizji i w ten sposób wyłudził od poszkodowanych 250 tys. złotych. 27-letni oszust został zatrzymany przez warszawską policję. Co powinno wzbudzić naszą czujność w momencie stłuczki? Jak nie dać się nabrać? O tym mówił w naszym programie radca prawny Paweł Janc.

  Panuje przekonanie, że usługi prawnicze są bardzo drogie, dlatego korzystamy z nich w ostateczności. Jak jest naprawdę? Zapytaliśmy o to eksperta. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy adwokat Elizę Kunę. Okazuje się, że dzięki temu, że kilka lat temu na rynku pojawiło się więcej prawników, zwiększył się popyt na zapotrzebowanie usług prawniczych. Ile zapłacimy za usługę prawną u młodego adwokata, a ile u doświadczonego? Czy niższa cena nie odbije się na jakości usługi? I co obejmuje porada u adwokata?

  Od czasu do czasu urzędnikom zdarzają się błędy. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy mec. Romualda Kędzierskiego, by zapytać, w jaki sposób można się od nich odwołać w postępowaniu administracyjnym, co zrobić jeśli urząd wyda decyzję podtrzymującą swój błąd i, czy można skarżyć konkretnego urzędnika, który - według nas - go popełnił.

  Przed wakacjami, świętami lub sylwestrem w internecie pojawia się wiele ogłoszeń proponujących kwatery po bardzo atrakcyjnych cenach, a dołączone do nich zdjęcia przedstawiają przestronne pokoje z przepięknym widokiem na jeziora, góry lub morze. Niestety po wpłaceniu zadatku i przyjeździe na miejsce klienci przekonują się, że ogłoszenia są fałszywe. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy radcę prawnego Przemysława Ligęzowskiego, aby zapytaliśmy go, jak nie dać się oszukać na wirtualne kwatery i co zrobić, kiedy już daliśmy się nabrać.

  Zjawisko hejtu w sieci nasila się z roku na rok coraz bardziej. Kiedyś hejterzy byli anonimowi, a teraz już pod własnym imieniem i nazwiskiem nie wstydzą się życzyć komuś śmierci. Co kieruje hejterami? Kim są? Czy prawo chroni ofiary hejtu? Co zrobić, gdy nasze dziecko jest hejtowane? Czy można skutecznie namierzyć anonimowego hejtera? Gośćmi Dzień Dobry TVN był Rafał Gaweł z Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych oraz prawnik Krzysztof Śmieszek.

  Co robić gdy urzędnik lub sąd popełnia błąd? Do kogo zgłosić się o pomoc i w jakich sytuacjach możemy ubiegać się o odszkodowanie? Zapytaliśmy o to eksperta Dzień Dobry TVN adwokata Lukę Szaranowicza.

  Cztery lata temu komisja egzaminacyjna unieważniła egzamin maturalny z chemii, ponieważ według niej prace maturzystów nie były samodzielne. W rezultatcie uczniowie otrzymali zero punktów, co oznacza, że mogli starcić szansę na wymarzone studia. Maturzyści nie zgodzili się z werdyktem komisji i postanowili na drodze prawnej zawalczyć o swoje dobre imię. Do jakich organów sądowych występowali z pozwem? Jak po maturze potoczyły się losy maturzystów? Czy w Polsce jest możliwa weryfikacja oceny z egzaminu? Czy ewentualna wygrana maturzystów może wpłynąć na zmianę przepisów w Polsce? Jaki werdykt może wydać Trybunał Konstytucyjny? W Dzień Dobry TVN gościliśmy pełnomocnika licealistów mec. Pawła Osika i naszego eksperta adwokata Lukę Szaranowicza.

  W akcie desperacji rodzice podrzucili maleńkiego synka do szpitala. Po chwili chcieli go odzyskać. Nie było to jednak możliwe. Postawili więc dochodzić swoich praw przed sądem. Dlaczego podjęli decyzje o porzuceniu dziecka? Jakie mają szanse, by odzyskać prawa rodzicielskie do synka?

  Co zrobić, jeśli Twoje dziecko zostanie zaatakowane przez psa sąsiada? Jak zmusić właściciela, by skutecznie pilnował swojego psa? Jaka kara grozi właścicielowi agresywnego psa? Rozmawialiśmy o tym z ekspertem Dzień Dobry TVN - adwokatem Luką Szaranowiczem. Zobaczcie kolejny odcinek cyklu "Luka w prawie".

  Utrata jakich danych osobowych jest najbardziej niebezpieczna? Co zrobić, gdy zgubiliśmy dokument, a co, gdy został nam skradziony? Czy banki weryfikują dane osoby starającej się o pożyczkę? Co zrobić, gdy firma pożyczkowa domaga się od nas spłaty kredytu, którego nie wzięliśmy? Jak udowodnić, że to nie my zaciągnęliśmy pożyczkę? O tym ekspert Dzień Dobry TVN Luka Szaranowicz.