Newsy

Skarby Krakowa - co miasto przygotowało dla turystów i mieszkańców?

Newsy

Kraków to miasto z niesamowitym duchem. Niemal na każdym kroku możemy dotknąć tu historii. Korzystają z tego mieszkańcy, odkrywając swoje miasto na nowo, a także turyści, którzy stęsknieni za klimatem Krakowa, znów chętnie przyjeżdżają pod Wawel. Jedni i drudzy poszukują tu skarbów. O nich nieco więcej opowiedzieli nam prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu oraz dr Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.

Kraków i jego niesamowite skarby

Nie ma w Krakowie dzielnicy, w której nie znajdziemy "skarbów" - zabytków, ciekawych, wyjątkowych i magicznych miejsc. Ich różnorodność sprawia, że warto, choć na kilka dni odwiedzić to miasto. Przez ostatnie miesiące pandemia dała się we znaki, a Kraków był opuszczony. Teraz wraca do niego życie, ludzie i emocje. W tym roku miasto przygotowało dla mieszkańców i turystów niesamowite atrakcje. Z okazji jubileuszu pięćsetnej rocznicy pierwszego odezwania się dzwonu Zygmunta na Wawelu odbędzie się m.in. wystawa.

Mamy do czynienia z historyczną wystawą arrasów, cały czas je podziwiam, ale już niedługo przygotujemy kolejne atrakcje. Już 8 lipca pokazujemy obraz z Warszawy, ale dotyczący Krakowa, czyli "Zawieszenie dzwonu Zygmunta" Jana Matejki. Atrakcje są włączone w proces wystawy. Oprócz tego rozpoczynamy "Lato na Wawelu" skierowane do młodych ludzi, więc wszyscy, którzy przyjdą na wzgórze, znajdą coś dla siebie

– powiedział prof. Andrzej Betlej.

Co więcej, obowiązkowym punktem wyprawy do Krakowa jest także Smocza Jama. Legendarna jaskinia w zachodnim zboczu Wawelu jest jedną z większych osobliwości wzgórza. Powstała około 12 milionów lat temu w wyniku krasowie­nia skały jurajskiej.

- Jest zawsze najmocniejszym punktem zwiedzania. Jest to miejsce niesamowite, które wywołuje uśmiech. Miejsce to pozwala zanurzyć się w legendy, historię – powiedział prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Skarbiec w Krakowie

Wydaje się, że skarbów trzeba szukać, tymczasem często prawdziwe perły są bardzo blisko nas. Jak narodził się pomysł na stworzenie Skarbca? Wyjaśnił nam to dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski - twórca i pomysłodawca Otwartych Magazynów Studyjnych w tej instytucji.

- Pomysł skarbca narodził się dzięki dziennikarzom. Byłem zmęczony tym, że cały czas byłem pytany o ilość zbiorów muzeum Krakowa. Wtedy przyszedł mi do głowy taki pomysł, żeby zrobić takie miejsce, w którym będzie można powiedzieć, że w Muzeum Krakowa dostępnych jest 100 procent zbiorów. Zrobiliśmy magazyn otwarty dla publiczności – dodał.

Obecnie 200 tysięcy obiektów Muzeum Krakowa jest dostępnych na wyciągnięcie ręki dla każdego zwiedzającego.

Zobaczcie, jakie skarby czekają na was w Krakowie.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Miejscy farmerzy stworzyli w Krakowie ogród społeczny. "Tu można poczuć zapach prawdziwej słomy"

Festiwal Wodecki Twist 2021 w wyjątkowym miejscu - aż 102 metry nad Krakowem

Ruszyła 61. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Jakie atrakcje czekają na widzów

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Agnieszka Reczek-Bogacka

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości