Newsy

Watykan w sprawie ukaranego za pedofilię kardynała: "Publikujemy raport z bólem z powodu ran, jakie sprawa ta wywołała u ofiar"

Newsy

Aktualizacja:
Papież

Na życzenie papieża Franciszka został opublikowany raport na temat wiedzy, jaką miał Watykan w sprawie oskarżonego o pedofilię i molestowanie dorosłych byłego kardynała Theodore'a McCarricka.

Ukarany przez papieża Franciszka za pedofilię były kardynał Theodore McCarrick z USA, wydalony ze stanu kapłańskiego, w liście do sekretarza Jana Pawła II biskupa Stanisława Dziwisza w 2000 r. zapewniał o swej niewinności i odrzucał zarzuty; list przeczytał papież - ogłosił Watykan.

Raport Watykanu w sprawie kardynała

W raporcie ujawniono, że w 1999 roku nuncjatura apostolska w Waszyngtonie została ostrzeżona przez ówczesnego arcybiskupa Nowego Jorku kardynała Johna Josepha O'Connora, że planowana nominacja McCarricka na metropolitę stolicy USA może wywołać "poważny skandal" z powodu krążących wtedy głosów o zachowaniu hierarchy wobec młodych mężczyzn.

Za ważny krok Watykan uznał decyzję podjętą przez Jana Pawła II, który poprosił nuncjusza w USA o sprawdzenie tych zarzutów. Dochodzenie nie przyniosło konkretnych dowodów. Mimo to - ujawniono w raporcie - papież zdecydował o wycofaniu kandydatury McCarricka.

Następnie poinformowano, że do radykalnej zmiany doszło po tym, gdy 6 sierpnia 2000 roku McCarrick na wiadomość o wątpliwościach co do jego kandydatury na metropolitę Waszyngtonu napisał list do biskupa Dziwisza, w którym zapewnił o swej niewinności i o tym, że "nigdy nie utrzymywał stosunków seksualnych z żadną osobą".

Jan Paweł II przeczytał list i był przekonany, że hierarcha mówi prawdę, a zarzuty są bezpodstawne. To wtedy, jak wynika z watykańskiego raportu, polski papież zalecił, by nazwisko McCarricka przywrócono na listę kandydatów na metropolitę najważniejszej archidiecezji w USA, na którą został potem wybrany.

To jeden z głównych wątków raportu.

Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin oświadczył:

Publikujemy raport z bólem z powodu ran, jakie sprawa ta wywołała u ofiar, ich rodzin, w Kościele w Stanach Zjednoczonych, w Kościele powszechnym

Kardynał Theodore McCarrick oskarżony o pedofilię

Theodore McCarrick był przez lata jednym z najbardziej wpływowych hierarchów Kościoła katolickiego w Stanach Zjednoczonych. W latach 2000-2006 był arcybiskupem metropolitą Waszyngtonu.

W 2018 roku, po pierwszych śledztwach wszczętych w sprawie stawianych mu zarzutach, zrezygnował z godności kardynała.

Wszczęty w Watykanie jego proces kanoniczny zakończył się wydaniem przez Kongregację Nauki Wiary dekretu w lutym 2019 roku, w którym uznano go za winnego czynów wobec nieletnich i dorosłych. Papież Franciszek uznał ten dekret za definitywny, w wyniku czego wydalił wtedy byłego kardynała ze stanu kapłańskiego.

Sprawa pedofilii wyszła stosunkowo niedawno, ale to, że jest on drapieżcą seksualnym i wykorzystuje stosunek zależności wobec kleryków, widziano już o wiele wcześniej

- powiedział Adam Nowak, adwokat i pełnomocnik ofiar pedofilii w reportażu Marcina Gutowskiego "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza". Materiał możesz zobaczyć na TVN24 GO.

Zobacz wideo: Papież spotkał się z uniewinnionym kardynałem G. Pellem, który spędził 400 dni w więzieniu za pedofilię

Zobacz też:

"Zostałam zgwałcona w zakonie. To było pranie mózgu". Była zakonnica i jej historia

Koszmar dziecka trwał dwa lata. Dorośli mieli dziewczynkę bić, poniżać i nie pozwalali jej spać

Barbara Borowiecka: "molestował mnie ks. Jankowski". Ile kosztował ją powrót do traumatycznych chwil?

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP| x-news

Pozostałe wiadomości