pedofilia

  pedofilia

  Co trzecie dziecko, które pada ofiarą pedofila, doznaje tego ze strony członka rodziny lub osoby duchownej. Najmłodszy skrzywdzony maluch miał rok. Tak wynika z raportu, który przedstawiła Państwowa Komisja ds. Pedofilii. Dokument jest podsumowaniem badań m.in. akt sądowych. Do prokuratury przekazano 137 zgłoszeń.

  O maleńkiej wyspie Jersey w naszym kraju zrobiło się głośno zaledwie kilka lat temu, kiedy pewien Polak popełnił tam szokującą zbrodnię. Wówczas Ewa Winnicka i Dionisios Sturis udali się na miejsce w celu opisania historii. Przypadkowo odkryli wstrząsającą tragedię dzieci, którą opisali w książce "Władcy strachu. Przemoc w sierocińcach i przełamywanie zmowy milczenia".

  Seksualne wykorzystywanie małoletnich w sopockim klubie "Zatoka Sztuki" ponownie pod lupą prokuratury. Śledczy zbadają niewyjaśnione dotąd wątki tej bulwersującej sprawy. Specjalny zespół powołał Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Do ujawnienia afery przyczynił się m.in. reporter programu UWAGA! TVN - Tomasz Patora.

  Komenda Miejsca Policji w Katowicach przeprowadziła eksperyment. Pewien mężczyzna bawił się dronem w pobliżu placu zabaw. Szybko znalazł zainteresowanie wśród bawiących się na placu dzieci. Okazuje się, że wystarczy dobry wabik i ciekawość wygrywa nad ostrożnością. Jak chronić dziecko przed zaczepkami nieznajomych oraz jak uchronić je przed wykorzystaniem seksualnym? O bezpieczeństwie naszych dzieci studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z om. Marcinem Budzichem, zastępcą naczelnika wydziału prewencji KMP Katowice oraz z Martą Skierkowską, psycholog z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która zwróciła uwagę, że rozumowaniu dziecka osoba, z którą rozmawia dłużej niż dwie minuty, przestaje być nieznajomym. Dlatego rodzice powinni rozmawiać z dziećmi jak najczęściej oraz nauczyć je, kiedy mówić nie.

  Gość Dzień Dobry TVN Ekke Overbeek jest niezależnym dziennikarzem holenderskim, autorem książki „Lękajcie się. Ofiary pedofilii w polskim Kościele mówią”. Opisuje w niej historie skrzywdzonych przez księży osób, które po latach odważyły się powiedzieć o swojej traumie. Czy trudno mu było dotrzeć do tych ludzi? Czy coś się zmieniło w temacie pedofili w polskim Kościele kilka lat po wydaniu książki? Dlaczego według niego skandaliczne zachowania księży jest cały czas tolerowane w naszym kraju?

  Problem pedofilii w polskim kościele jest bardzo poważny. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy o. Pawła Gużyńskiego, z którym poruszyliśmy ten trudny temat. Kiedy w 2018 roku opublikowano rejestr sprawców na tle seksualnym, na liście nie było ani jednego księdza. Dlaczego problem pedofilii jest w polskim kościele zatajany? O. Gużyński zwrócił uwagę, że przestępstwo dokonane przez księdza, nie różni się od przestępstwa dokonanego przez osobę świecką. Niestety bardzo trudno jest zmienić mentalność księży. Dlatego też Papież Franciszek na luty zwołuje do Watykanu przewodniczących episkopatów z całego świata, żeby podjąć temat pedofilii wśród księży.

  Okazuje się, że ponad 10 proc. dzieci miało w swoim życiu kontakt z pedofilem. Jakie ślady zostawia w psychice dziecka molestowanie? Jak rozmawiać z dzieckiem o pedofilii? I kiedy je rozpocząć? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog, dr. Aleksandrę Piotrowską, która zwróciła uwagę, by dawać dziecku czułość, troskę i czas. Według psycholog należy również uczyć dziecko asertywności i sprzeciwiania się.

  Pedofilia jest społecznie bardzo stygmatyzowana. Gdy do pedofilii dochodzi w Kościele, sprawa jest zamiatana pod dywan. Co więcej, ofiara ma wszystkich przeciwko sobie, zaś za księdzem społeczeństwo stoi murem. Z czego to wynika? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog Małgorzatę Szewczyk-Nowak oraz adwokata Artura Nowaka, autorów książki o pedofilii w polskim Kościele Katolickim. W swojej książce autorzy nie atakują Kościoła, ale starają się pomóc mu się oczyścić z problemu pedofilii.

  Pedofilia w kościele. To się nie dzieje w latach 80. To się dzieje tu i teraz. Pedofilia to jednak problem nie tylko Kościoła. Często zapominany o pedofilach grasujących w szkołach i tych krzywdzących dzieci w zaciszu domowym. Nadzwyczaj często zdarza się, że młodociane ofiary gwałtów nie są traktowane przez sądy, zarówno świeckie, jak i kościelne, poważnie. To ma się zmienić. 31 lipca ma wejść w życie nowelizacja kodeksu karnego. Od tej pory osoba, która wiedziała o czynie pedofilnym i nie zgłosiła tego na policję sama może zostać poddana karze do trzech lat pozbawienia wolności. Czy to sprawi, że przypadków wykorzystania seksualnego dzieci będzie mniej? W Dzień Dobry TVN ks. dr Jan Dohnalik z Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW i Agata Baraniecka-Kłos - ofiara pedofilii i założycielka fundacji "Stop Przedawnieniu" mówili o skutecznym zapobieganiu pedofilii.

  Wstrząsnęła nami, opisana przez dziennikarkę Justynę Kopińską w "Dużym Formacie", szokująca historia księdza, który przez wiele miesięcy niewolił i wykorzystywał seksualnie nastolatkę. Dzisiaj ten sam ksiądz wykonuje posługę kapłańską. Dlaczego pomimo wyroku za pedofilię ksiądz Roman B. nadal odprawia msze? Jak walczyć z pedofilią w kościele? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: Justynę Kopińską, reporterkę "Dużego Formatu" Gazety Wyborczej, Marka Lisińskiego z "Fundacji Nie Lękajcie Się" oraz ojca Adama Żaka, jezuitę, który jest koordynatorem ds. ochrony dzieci i młodzieży przy episkopacie.

  Sejm uchwalił ustawę, która przywiduje utworzenie rejestru przestępców seksualnych. Składałby się on z dwóch części. Lista z dostępem ograniczonym i zestawienie publiczne. Tego typu rozwiązania mają zastosowania choćby w Stanach Zjednoczonych. Czy projekt przyjmie się również w Polsce? Od czego będzie zależało, czy osoba, która popełniła przestępstwo zostanie wpisana do rejestru? O tym, czy tego typu rozwiązania mogą być skuteczną walką z pedofilią rozmawialiśmy z seksuologiem dr Andrzejem Depko i posłem Kukiz’15 Tomaszem Rzymkowskim.

  Damian Mrożek to łodzianin, który - w ramach prowokacji obywatelskiej - doprowadził do zatrzymania potencjalnego pedofila. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o szczegóły tej akcji. Na kanapach zasiadł również mł. insp. Marcin Szyndler – rzecznik Komendy Głównej Policji, który powiedział nam, jak daleko można posunąć się w takich działaniach i czy policja patrzy na nie przychylnie.

  Vloger Rafał Jarząbek zarejestrował się na czacie jednego z portali, podając się za 13-letnią Gosię. Na jego post odpowiedziało wielu starszych mężczyzn, którzy chcieli się z nim umówić. Wybrał Marcina. Spotkał się z nim i doprowadził na policję. Dlaczego Rafał wybrał właśnie jego? Inspektora Krzysztofa Hajdasa z Komendy Głównej Policji zapytaliśmy o profil psychologiczny pedofila. Czy dowodem w sprawie przeciwko pedofilowi wystarczy sam zapis rozmowy z nim?

  W związku z coraz częstszymi doniesieniami o czynach pedofilskich niektórzy rodzice bywają przeczuleni na punkcie przytulania dzieci przez osoby obce. Dlatego też niektóre przedszkola zdecydowały się na wprowadzanie oświadczeń z pytaniem, czy rodzic zgadza się na to, aby jego dziecko mogło być przytulane przez wychowawców. Czy to słuszny krok? Zapytaliśmy o to dziennikarkę i skandynawistkę Katarzynę Molędę oraz psychoterapeutkę Magdalenę Chorzewską. Czy w Szwecji jest podobnie? Do jakich wniosków doszli Skandynawowie?

  31-letni Bartosz K. był skazany za pedofilię. Po odbyciu kary czterech lat więzienia i wyjściu na wolność ponownie zgwałcił dziecko. Dlaczego doszło do tej tragedii? Czy można było jej uniknąć? Jak powinna przebiegać resocjalizacja pedofilów? Zapytaliśmy o to dr. Pawła Moczydłowskiego, kryminologa i socjologa.

  Powstał pomysł na stworzenie bielizny "antypedofilskiej", na której widnieje napis: "To jest moje miejsce intymne". Jak pomysł ocenia gość Dzień Dobry TVN psychoterapeutka Małgorzata Liszyk-Kozłowska? Jak rozmawiać z dzieckiem o pedofilii? Czemu to służy? Jak zakodować intymność w dziecku?

  Jutro w Dzień Dobry TVN: Ada Szulc i premiera jej najnowszego teledysku. W programie także: Wychodzisz z pracy na papierosa? Uważaj! Możliwe, że za chwilę będziesz musiał rozliczać się z każdej minuty spędzonej "na dymku". Ponadto: jutro, 11 lutego, minie dokładnie dwadzieścia pięć lat, które Mariusz Trynkiewicz spędził w więzieniu. Czy wyjdzie na wolność? Zapraszamy jutro od 8.00.

  Jutro w Dzień Dobry TVN: podali się za policjantów i uprowadzili kobietę - wiesz jak rozpoznać policjanta? Dlaczego nie wszyscy popierają ideę przeszczepów? Miłosz Brzeziński powie, czy władza zawsze uderza do głowy! Wzruszająca historia nastolatki po udanym przeszczepie płuc. Dlaczego nie wszyscy popierają ideę przeszczepów? Zapraszamy jutro od 8.00!