Newsy

Pogoda na sobotę: burze i wysokie temperatury

Newsy

Sobota zapowiada się upalnie. Na południu Polski termometry wskażą nawet 30 stopni Celsjusza. Synoptycy zapowiadają przelotne opady deszczu i lokalne burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenia dla pięciu województw.

Jak informuje IMGW, przeważający obszar Europy znajdzie się w obniżonym polu ciśnienia. Wpływ wyżów ograniczy się do wschodniej Europy oraz krańców północnych. Wschodnie krańce Polski będą początkowo na skraju wyżu z centrami nad Białorusią i Ukrainą. Pozostały obszar kraju znajdzie się w zasięgu niżu z rejonu Wysp Brytyjskich. Na południowym zachodzie będzie i zachodzie zaznaczy się wpływ frontu atmosferycznego. Z południowego zachodu napływać będzie ciepłe powietrze polarne morskie.

Prognoza pogody na sobotę, 27 czerwca 2020 r.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 999 hPa i będzie nieznacznie spadać.

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 30 mm gdzieniegdzie na wschodzie kraju, do 40 mm na południowym wschodzie i miejscami do 50 mm na Lubelszczyźnie i Mazowszu. Temperatura maksymalna od 24 st. C do 29 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. W czasie burz i w Tatrach porywy wiatru do 90 km/h.

IMGW: ostrzeżenia przed burzami z gradem dla pięciu województw

W sobotę całym woj. podkarpackim prognozuje się wystąpienie burz z opadami od 30 mm do 50 mm, a lokalnie nawet do 60 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami może padać grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz wynosi 80 proc. Ostrzeżenia drugiego stopnia dla woj. podkarpackiego obowiązują w sobotę od godz. 10 do północy.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał też ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województwa: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. W tych regionach prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 15 mm do 30 mm, którym towarzyszyć będzie wiatr w porywach sięgający do 90 km/h. Miejscami może także spaść grad.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że zjawiska te mogą być bardziej zintensyfikowane.

Pogoda w Warszawie w sobotę, 27 czerwca 2020 r.

W sobotę w stolicy zachmurzenie na ogół umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu oraz burze. Temperatura maksymalna 27 st. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz w porywach do 80 km/h, południowo-wschodni.

Zobacz też:

Weterynarz skazany za znęcanie się nad zwierzętami nadal wykonuje swój zawód

Jurek Owsiak stworzył wodę perfumowaną. "Zapach jest przesycony przyjaźnią i tolerancją"

Joanna Przetakiewicz z dumą prezentuje swoją książkę. „Największą wartością są zawarte w niej autentyczne opowieści”

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP| x-news

Pozostałe wiadomości