Newsy

Dzieci wracają do przedszkoli? Minister stawia warunek

Newsy

Aktualizacja:
czy dzieci 19 kwietnia wrócą do przedszkoli

Wszyscy tęsknimy za normalnością. Lockdown postawił pracujących rodziców w trudnej sytuacji - nie dziwi więc, że wypatrują momentu ponownego otwarcia przedszkoli, które mogłoby mieć miejsce 19 kwietnia. Czy tak się stanie? Minister edukacji i nauki postawił warunek.

Czy od 19 kwietnia dzieci wrócą do przedszkoli?

Pytany w radiu RMF FM minister edukacji i nauki wypowiedział się na temat tego, jak będzie wyglądał powrót dzieci do szkół. - Zakładamy, że już od 18 kwietnia będzie to możliwe – odpowiedział Przemysław Czarnek. Postawił jednak jeden kluczowy warunek. Jaki?

- Jeśli dane o zakażeniach ze środy i czwartku potwierdzą tendencję spadkową, to od poniedziałku jest wielka szansa na to, byśmy wracali najpierw do przedszkoli, następnie w kolejnym tygodniu do klas I-III i do kolejnych klas szkół podstawowych – zauważył. Odniósł się też do sytuacji starszych roczników. - A następnie w maju do szkół ponadpodstawowych. Tak, żeby w maju wszyscy byli w systemie stacjonarnym - dodał.

Minister został również zapytany o ewentualne przesunięcia matur - tak, jak miało to miejsce w ubiegłym roku. Jego odpowiedź nie pozostawia złudzeń: - Nie ma najmniejszych powodów, żeby cokolwiek przesuwać. Mówimy to już od dłuższego czasu. Matury próbne pokazały, że jest możliwe przeprowadzenie w reżimie sanitarnych tych matur. Od 4 maja ruszamy - podkreślił.

Nauka zdalna w pandemii

Przypomnijmy, że zajęcia stacjonarne w szkołach, przedszkolach i w żłobkach są zawieszone do 18 kwietnia. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie od 26 października ub.r. Natomiast ci, którzy w styczniu wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, od 22 marca znów uczą się zdalnie.

To dyrektorzy mają obowiązek zorganizować zajęcia w przedszkolu i żłobku dla dzieci mających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, a także dla dzieci pracowników medycznych, pomocy społecznej, służb porządkowych, mundurowych i oświaty. Zajęcia organizowane są na wniosek rodziców.

Zobacz wideo: Jak przygotować się do szczepienia?

Zobacz też:

Matura 2021 - kiedy rozpoczną się egzaminy maturalne?

Zrezygnowali ze studiów i pracy, by podbijać TikToka. Obecnie obserwuje ich ponad 10 milionów fanów

Tatiana Mindewicz-Puacz przeżywa trudne chwile. "Jak to możliwe, że ktoś chciał skrzywdzić niewinne zwierzątko?"

Czym zastąpić sól w kuchni? Poznaj dziewięć niezawodnych przypraw

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Ola Lipecka

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości