Newsy

Zmiany w pociągach podczas wakacji. Sprawdź, jak będzie wyglądać podróż

Newsy

iStockphotoewg3D/Getty Images

Przed nami wakacje, wiele osób wybierze się na nie pociągiem. Warto wiedzieć, że od soboty 26 czerwca 2021 r. PKP wprowadza zmiany w podróżowaniu. Chodzi m.in. o limit i rezerwację miejsc. Czy w pociągu trzeba będzie mieć maseczkę?

Zmiany w podróżowaniu PKP

Od 26 czerwca 2021 r. zniesiony zostanie limit zajętości w wysokości 100 proc., a w składach wagonowych przewoźnika będzie można podróżować również bez rezerwacji miejsca siedzącego . Obowiązkowa rezerwacja miejsc będzie nadal wymagana w elektrycznych i spalinowych zespołach trakcyjnych, czyli pociągach obsługiwanych przez pojazdy Pendolino, Flirt lub Dart.

- Ze względu na konstrukcję nowoczesne składy zespolone nie mogą być wydłużane , tak jak w przypadku składów zestawionych z wagonów, dlatego ścisła kontrola poziomu zajętości miejsc w EZT i SZT służy bezpieczeństwu i komfortowi podróżowania tymi pociągami - czytamy w komunikacie PKP .

Jak wyjaśniono, wprowadzane rozwiązanie jest wynikiem obserwacji i analiz zebranych przez przewoźnika podczas pandemii, których celem jest zapewnienie możliwości podróżowania jak największej liczbie osób przy jednoczesnym wysokim komforcie i bezpieczeństwie przejazdu.

PKP - zmiany od 26 czerwca 2021 r.

W okresie wakacyjnym - jak zaznaczono - PKP Intercity będzie kłaść szczególnie duży nacisk na obserwację i analizę frekwencji w swoich pociągach, szczególnie tych zestawionych z wagonów.

- Widząc zwiększone zainteresowanie konkretnymi połączeniami, przewoźnik w miarę możliwości będzie podejmował decyzje o wzmocnieniu pociągów dodatkowymi wagonami i ich dostosowaniu do bieżącego obłożenia - podkreślono. Jednocześnie - jak czytamy - PKP Intercity zachęca do wcześniejszego planowania podróży.

Kierownicy pociągów i konduktorzy nadal będą korzystać ze środków ochrony indywidualnej i utrzymania higieny osobistej, czyli maseczek i rękawiczek ochronnych oraz żeli do mycia i dezynfekcji rąk. Wskazano, że ich kontakt z podróżnymi podczas kontroli biletów, tak jak obecnie, będzie odbywać się z zachowaniem bezpiecznego dystansu dzięki wykorzystaniu nowoczesnych terminali zbliżeniowych.

Podczas całej podróży obowiązywać będzie nakaz zakrywanie ust i nosa. Dodano, że wszystkie pociągi PKP Intercity są dezynfekowane i czyszczone po zakończeniu każdego przejazdu.

- Od marca 2020 roku do końca maja 2021 roku przewoźnik wykonał już 456 tys. dezynfekcji i blisko 20 tys. dezynfekcji metodą zamgławiania - głosi komunikat PKP.

9 euro za podróż koleją dużych prędkości z Madrytu do Barcelony. "To świetne posunięcie w dobie kryzysu". Zobacz wideo:

Zobacz też:

Magda Femme pokazała córkę. Nel bardzo wyrosła. "Jesteś do mnie podobna, tylko tego nie widzisz"

Hanna Zborowska o rozwodzie i nowym życiu: "Nadal mnie to boli"

Julia Wróblewska wspiera Gosię, która próbowała popełnić samobójstwo: "Byłam w bardzo podobnej sytuacji"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości