Newsy

Najpopularniejsze imiona w Polsce w 2020 roku. Czy wciąż królują te tradycyjne?

Newsy

Jacek Sopotnicki/Getty Images

Imię dla dziecka to jedna z pierwszych i najważniejszych decyzji rodziców. Często przy wyborze kierują się rodzinnymi wspomnieniami, sentymentem czy ulubionymi postaciami. Niekiedy zdają się także na panującą modę. Sprawdź, jakie imiona dla maluszków były w ostatnim roku w Polsce nadawane najczęściej, a które cieszyły się najmniejszą popularnością.

Informację o najpopularniejszych imionach nadawanych dzieciom w 2020 r. przekazał Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM.

Najpopularniejsze imię dla dziewczynki w 2020 r.

Wśród imion żeńskich najpopularniejsze były Zuzanna i Julia . Imiona te zostały nadane w ubiegłym roku po równo 7351 dziewczynkom. Na drugim miejscu wśród imion żeńskich uplasowała się Zofia - imię to nadano 7073 dziewczynkom. Podium zamyka Hanna - tak nazwano 6658 dziewczynek. W 2019 r. natomiast miejsce Hanny zajmowała Maja.

W pierwszej dziesiątce żeńskich imion znalazły się również - kolejno - Maja, Lena, Alicja, Oliwia, Laura i Maria. Tuż poza nią z kolei uplasowały się imiona takie, jak Pola, Amelia, Emilia i Antonina.

Najczęściej nadawane imię męskie w 2020 r.

W kategorii imion męskich w ubiegłym roku zdecydowanie wygrał Antoni. To imię nadano 8368 chłopcom. Co ciekawe, było ono również liderem popularności w latach poprzednich: 2019, 2018, 2017 i 2016.

Na drugim miejscu znalazł się Jan, którym w 2020 r. nazwano 7658 chłopców, na trzecim zaś - Aleksander z wynikiem 7165.

W pierwszej dziesiątce męskich imion znaleźli się także: Jakub, Franciszek, Szymon, Filip, Mikołaj, Leon i Stanisław. W dalszej kolejności popularnością cieszyły się imiona Wojciech, Adam, Kacper i Tymon.

Najrzadsze imiona w Polsce

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej poinformował również o najrzadszych imionach nadawanych dzieciom w ubiegłym roku. W przypadku dziewczynek były to: Ramona, Konsuela i Eulalia . W przypadku chłopców natomiast: Joszko, Zbyszko czy Hipolit.

- Wybór imienia dla dziecka odbywa się w zgodzie z prawem, jeśli imię to nie jest dla niego ośmieszające . Imię powinno również wskazywać na płeć dziecka . W przypadku, kiedy wybrane przez rodziców imię nie spełnia tych wymagań, kierownik urzędu stanu cywilnego może odrzucić ich wybór - przypomniano w komunikacie.

Pełna lista imion, które w ubiegłym roku cieszyły się dużym zainteresowaniem Polaków, jest dostępna na portalu dane.gov.pl

Jak masz na imię? Katarzyna Kłosińska i Szeherezada Kondratowicz w Dzień Dobry TVN opowiadały o niezwykłych imionach. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Urodziła bliźnięta, ale każde z dzieci ma innego ojca. Jak prawda wyszła na jaw?

Robert Lewandowski w szczerym wywiadzie o rodzicach, żonie i córkach: "Było dużo, dużo nieprzespanych nocy"

Agnieszka Więdłocha i Antoni Pawlicki zostali rodzicami? Dwutygodnik podał sensacyjną wiadomość

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości