Gorące tematy

Bratanica Donalda Trumpa chce zmienić nazwisko. Jak przebiega taka procedura?

Gorące tematy

Bratanica Donalda Trumpa chce zmienić nazwisko. Jak przebiega taka procedura?

Jak zmienić nazwisko? Przede wszystkim trzeba mieć ku temu ważny i obiektywny powód. Przebieg całej procedury wyjaśniał w naszym programie radca prawny, Przemysław Ligęzowski.

Bratanica Donalda Trumpa nie chce być kojarzona z wujkiem

Bratanica Donalda Trump, Mary Trump, rozważa zmianę nazwiska. 55-latka jest uznanym w środowisku psychologiem klinicznym, ale boi się, że konotacje z kontrowersyjnym byłym prezydentem mogą zniszczyć jej reputację. Kobieta nigdy nie ukrywała, że nie darzy wujka szczególną sympatią. W jednej z książek nazwała go nawet "najniebezpieczniejszym człowiekiem świata".

Jak zmienić imię lub nazwisko?

Zmiana nazwiska to dość skomplikowana procedura. Jak wygląda w naszym kraju? 

- U nas to wygląda w ten sposób, że nie może to być subiektywne odczucie kogoś, że chce zmienić nazwisko, czy też imię. Musi to być uzasadnione i obiektywne zdarzenie, które rzeczywiście powoduje, że to nazwisko jest śmieszne, mówiąc kolokwialnie, albo nie licuje z godnością człowieka - tłumaczył radca prawny, Przemysław Ligęzowski.

Co w przypadku, gdy zbuntowany nastolatek pokłóci się z rodzicami i nie będzie chciał nosić ich nazwiska?

- Tutaj przedstawiciele ustawowi, czyli rodzice, decydują o wszelkich tego typu sprawach - wyjaśnił prawnik.

Zmiana nazwiska - procedura  

Wniosek o zmianę nazwiska należy złożyć do wybranego kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Dokumenty powinny zawierać dane osobowe, imię i nazwisko, PESEL, imię/nazwisko, na jakie ma nastąpić zmiana, adres do korespondencji, uzasadnienie oraz informację czy nie została wydana decyzja odmowna. W przypadku odmowy możemy odwołać się do wojewody w terminie 14 dni.

Należy pamiętać o tym, że nie możemy wnosić o zmianę na nazwisko kojarzone z postacią historyczną, światem nauki czy kultury. Decyzja o zmianie imienia lub nazwiska podlega natychmiastowemu wykonaniu.

W przypadku rozwodu wniosek o powrót do poprzedniego nazwiska możemy złożyć w terminie 3 miesięcy od jego sfinalizowania. 

Czy Mary Trump ma szanse na zmianę nazwiska? Dowiecie się tego z materiału wideo.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
94
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0