Newsy

Skromna parada z okazji urodzin brytyjskiej królowej. Dlaczego Elżbieta II oglądała ją sama?

Newsy


Na zamku w Windsorze, a nie na ulicach Londynu i w bardzo ograniczonej formie celebrowano oficjalne urodziny brytyjskiej królowej. Elżbieta II oglądała zorganizowaną na jej cześć paradę wojskową zupełnie sama. Na dziedzińcu nie było żadnego innego członka rodziny królewskiej, nawet księcia Filipa.

Elżbieta II świętuje urodziny

Elżbieta II urodziła się w kwietniu 1926 r. Jednak, tak jak w przypadku jej poprzedników, oficjalne obchody urodzin - z powodu lepszej pogody - odbywają się w drugą sobotę czerwca. Ich głównym punktem jest Trooping the Colour - uroczysta parada wojskowa w centrum Londynu i przegląd wojska. W paradzie zwykle bierze udział ok. 1400 żołnierzy, 200 koni i 400 muzyków, a śledzą ją tysiące widzów.

Jednak w tym roku wszystko wyglądało inaczej. Z powodu epidemii koronawirusa uroczystości z okazji 94. urodzin monarchini zostały odwołane już pod koniec marca. Pałac Buckingham aż do końca nie ujawniał, czy i w jakiej formie się one odbędą.

Ostatecznie niewielka ceremonia odbyła się na zamku w Windsorze, do którego królowa wraz z mężem, księciem Filipem, przeniosła się na czas epidemii. Niewielka grupa Walijskich Gwardzistów przedefilowała przez dziedziniec zamkowy, zachowując - zgodnie z rządowymi wytycznymi - dwumetrowy dystans między sobą. Orkiestra wojskowa odegrała marsze.

Samotna Elżbieta II ogląda miniparadę w Windsorze

Zwykle obchody urodzin Elżbiety II są okazją do spotkania całej rodziny królewskiej, która z balkonu Pałacu Buckingham obserwuje przelot samolotów zespołu akrobacyjnego Royal Air Force. Niestety w tym roku ceremonię monarchini oglądała sama - na dziedzińcu zamkowym nie było żadnego innego członka rodziny królewskiej, nawet księcia Filipa.

To pierwszy raz od początku obowiązywania ograniczeń wprowadzonych w celu zatrzymania epidemii, gdy królowa na żywo pokazała się publicznie. Wprawdzie w tym okresie dwa razy wygłosiła specjalne orędzia telewizyjne do narodu, ale były one nagrane wcześniej.

Oficjalne urodziny monarchy odbyły się na zamku w Windsorze, a w nie w Londynie, po raz pierwszy od 1895 r., gdy panowała jeszcze królowa Wiktoria. Poprzedni przypadek, gdy odwołano Trooping the Colour, miał miejsce w 1955 r., trzy lata po objęciu tronu przez Elżbietę II. Wówczas powodem był ogólnokrajowy strajk kolejarzy.

Zobacz też:

67. rocznica koronacji Elżbiety II. Jak świętują najdłużej panująca żyjąca głowa państwa na świecie i jej poddani?

Dziś urodziny obchodzą Elżbieta II i Tomasz Kot. Co zmieniło się w ich życiu przez ostatni rok?

Elżbieta II w niebezpieczeństwie. Królewski lokaj zakażony koronawirusem

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP, x-news

Pozostałe wiadomości