67. rocznica koronacji Elżbiety II. Jak świętują najdłużej panująca żyjąca głowa państwa na świecie i jej poddani?

Minęło 67 lat od koronacji Elżbiety II. W czasie tego niezwykle długiego panowania królowa współpracowała z 14 premierami, w tym czasie doczekaliśmy się 13 prezydentów USA i 7 papieży, z Franciszkiem włącznie. Ma ośmioro wnucząt i ośmioro prawnucząt. Te, jak i wiele innych liczb i ciekawostek, przedstawiła widzom Dzień Dobry TVN Ania Senkara, prosto spod Pałacu Buckingham.

Obchody rocznicy koronacji Królowej Elżbiety II

Tegoroczne obchodzenie rocznicy koronacji królowej nie odbędzie się ze względu na pandemię koronawirusa i obowiązującą wciąż w Wielkiej Brytanii izolację. Elżbieta II zdaje się tym jednak nie martwić. Zaledwie kilka dni temu świat obiegło zdjęcie, na którym 94-letnia najdłużej panująca brytyjska monarchini jeździ konno po ogrodach Windsoru. Jedno jest pewne – Elżbieta wciąż jest w doskonałej formie, co niezwykle cieszy Brytyjczyków, dla których jest ona niczym firma, ikona, postać niemalże kultowa.

W zachwycie tym nie ma absolutnie nic dziwnego. Dziadek Elżbiety II, Jerzy V, panował 1/4 części świata. Sama Elżbieta jest królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, a także: Antigui i Barbudy, Australii, Bahamów, Barbadosu, Belize, Grenady, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyn, Tuvalu i Wysp Salomona, które razem z Wielką Brytanią mają status tzw. Commonwealth realm. Od 13 października 2016 r. jest najdłużej panującą żyjącą głową państwa na świecie .

Także życie prywatne Elżbiety II wzbudza niemałe emocje. Ania Senkara zdradziła nam, jak do monarchini zwracają się jej najbliżsi.

Książę Filip do królowej zwraca się „my little cabbage”, czyli „moja mała kapustko”

- powiedziała Ania.

Co ciekawe, w czasie gdy Elżbieta II przebywa w Windsorze, Pałac Buckingham odwiedza regularnie Boris Johnson, który ćwiczy w królewskich ogrodach. Królowa zaproponowała takie rozwiązanie premierowi, ponieważ dotychczas starał się on uprawiać jogging w okolicy, co uniemożliwiali mu zaczepiający go rodacy.

Koronacja królowej Elżbiety II

Koronacja odbyła się dokładnie 2 czerwca 1953 r. w Westminsterze, a cała ceremonia była transmitowana w telewizji. Zanim jednak do tego doszło 27-letnia wówczas królowa przygotowywała się do swojej roli – zarówno w zakresie obowiązków monarchy, które powoli przejmowała od swojego ojca, jak i bezpośredniego przygotowania do koronacji. Przez poprzedzające tygodnie koronę nosiła nawet do śniadania. Dlaczego? Wyjaśniła nam Anna Senkara.

W wywiadzie dla BBC królowa wyznała, że korona jest szalenie ciężka, więc nie może pochylać głowy w dół. Nawet żartowała, że ta korona może jej złamać kark. Dlatego jak Państwo zobaczą, że królowa przemawia i trzyma kartki z przemową, to zazwyczaj te kartki są w górze, a nie w dole

- powiedziała dziennikarka.

Obejrzyjcie całą relację Anny Senkary. Dowiecie się z niej również, co dla królewskiej służby oznacza przekładanie przez monarchinię torebki z ręki do ręki. Zobaczcie także archiwalne zdjęcia sprzed 67 lat, upamiętniające niezwykłą koronację Elżbiety II.

Zobacz także:

Kate Middleton ofiarą kłamstw powielanych w jednym z magazynów. Pałac Kensington reaguje

Newsy z UK: Harry nie lubi Hollywood, Elżbieta II zrezygnowała z fryzjera, a David Beckham łysieje

Książę Harry przeszedł załamanie nerwowe? Mąż Meghan Markle miał trafić do szpitala

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Mierzejewska

podziel się:

Pozostałe wiadomości