Newsy

Z powodu koronawirusa odwołane zajęcia w szkołach i na uczelniach w całej Polsce. Zamknięte zostają również kina i teatry

Newsy

Aktualizacja:

Z powodu zagrożenia koronawirusem zapadła decyzja o odwołaniu zajęć w szkołach i na uczelniach wyższych na dwa tygodnie od poniedziałku. Placówki będą zamknięte na dwa tygodnie. Decyzja dotyczy także placówek niepublicznych, niesamorządowych. Zajęcia są zawieszone od 12 do 25 marca.

Zapadła decyzja o odwołaniu zajęć w placówkach oświatowych. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki:

Podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych od poniedziałku na dwa tygodnie

Podczas konferencji prasowej, po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzana Kryzysowego, podano do informacji, że została podjęta decyzja o odwołaniu zajęć w szkołach i uczelniach wyższych. Zamknięte zostają również przedszkola, żłobki i kluby dziecięce. Zawieszona zostaje również działalność instytucji kulturalnych, min.: teatrów, oper, kin, filharmonii i muzeów . Morawiecki podkreślał, że epidemia koronawirusa może stać się globalną pandemią. Przypomniał, że liczba zachorowań zwiększa się we wszystkich krajach europejskich.

Chcemy maksymalnie spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa

- powiedział premier Morawiecki.

Od czwartku, 12 marca w placówkach nie będą się odbywały zajęcia, ale będą otwarte. Będzie sprawowana opieka nad dziećmi. Premier zaapelował, aby powstrzymać się od posyłania dzieci do szkół już od jutra.

Od jutra te placówki będą niedostępne dla procesu edukacyjnego, jednak ze względu na to, że niektórym rodzicom może być trudno zorganizować opiekę tak szybko, z dnia na dzień, to w dniu jutrzejszym i w piątek placówki będą otwarte. W klasach nauczyciele będą mogli pilnować niejako dzieci, po to, by umożliwić logistykę, od strony praktycznej zorganizowanie opieki nad dziećmi

- dodał Morawiecki

Najlepszym wyjściem dla naszych dzieci jest niewychodzenie z domu, ponieważ dzieci w bardzo łatwy sposób mogą zarażać innych. To zachowanie bardzo odpowiedzialne, ponieważ dzieci w sposób nieświadomy mogą zarazić swoich dziadków

- powiedział premier.

Konferencja odbywa się z udziałem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, wiceprezesa Rady Ministrów, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg oraz ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego.

Nauczyciele w gotowości do pracy

Szef MEN podkreślił, że decyzja o czasowym zamknięciu placówek oświatowych ma zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się wirusa.

Jeśli chodzi o nauczycieli, to oni - zgodnie z kodeksem pracy - będą w gotowości do pracy, natomiast nie będziemy wymagali, żeby przychodzili do szkoły. Będziemy natomiast apelowali o to, aby zgodnie z tym, co mówił minister zdrowia, także zapewnili uczniom pewne możliwości kształcenia

- mówił Piontkowski.

Zobacz:

Koronawirus i prawo. Mecenas Przemysław Ligęzowski odpowiada na pytania

Zasiłek dla rodziców

Zasiłek opiekuńczy dla dzieci do lat 8 należy się zarówno mamie jak i tacie, to rodzice zdecydują, kto z niego skorzysta. Będzie on wypłacany jednej osobie - informowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że zasiłek będzie wypłacany z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zwolnienie lekarskie nie jest wymagane, wystarczy złożenie oświadczenia u pracodawcy. Wzór oświadczenia można porać ze strony ZUS.

Jak dodała, zasiłek ten będzie wypłacany z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a więc z budżetu państwa.

Zostało wprowadzone rozwiązanie zdalnej pracy. Zdalna praca też umożliwi podjęcie rodzicom decyzji, czy skorzysta właśnie z zasiłku opiekuńczego czy ewentualnie ze zdalnej pracy

- powiedziała Maląg.

Zapewniła, że cały czas sytuacja jest monitorowana.

Jeżeli będą potrzebne kolejne rozwiązania, będą one wprowadzone

- dodała.

Koronawirus w Polsce. Nowe przypadki zachorowań

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w Polsce potwierdzono już 25 przypadków zakażenia koronawirusem. We wtorkowy (10.03) wieczór, wojewoda lubelski podał, że pacjent chory na COVID-19 w stanie ciężkim przebywa w szpitalu w Bełżycach.

Jest wspomagany jest proces oddechowy przez respirator

- przekazał Lech Sprawka.

To mężczyzna w wieku między 50 a 60 lat, którego członek rodziny wrócił niedawno z Włoch, gdzie oglądał mecz piłkarski Interu Mediolan z Juventusem. Ta osoba nie ma objawów, ale jest już poddana kwarantannie. Z kolei w miejscowości Niedrzwica Duża, gdzie mieszka chory, od dziś zamknięte będą szkoły, przedszkola i ośrodek kultury.

Również w stanie ciężkim jest pacjentka z Poznania, która jest w śpiączce farmakologicznej, oddycha przy pomocy respiratora. To pierwszy przypadek osoby z SARS-Cov-2 w Wielkopolsce. Kobieta przebywa na oddziale zakaźnym Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia. Wiadomo, że kobieta w ostatnim czasie nie była za granicą i nie miała kontaktu z osobą, która miałaby podejrzenie lub rozpoznanie choroby COVID-19. Według wstępnych ustaleń, kilkanaście dni temu miała kontakt z osobą, która wróciła z Włoch. W związku z zagrożeniem koronawirusem zajęcia w szkołach w całym mieście zostały odwołane już we wtorek.

Zobacz:

Poznań. Zamknięto szkoły, przedszkola i żłobki. Radca prawny: „Sytuacja jest o tyle dynamiczna, że musimy się spodziewać wszystkiego”

Czytaj na zdrowie.tvn.pl: Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce

Odwołane zajęcia na uczelniach

Władze Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa podjęły decyzję o odwołaniu wykładów dla studentów i zajęć z wychowania fizycznego oraz wszystkich konferencji naukowych, imprez i wydarzeń organizowanych przez uczelnię już we wtorek.

W wydanym zarządzeniu, rektor UM w Łodzi prof. Radzisław Kordek odwołując wykłady, jednocześnie zobowiązał prowadzących przedmioty do udostępniania studentom materiałów dydaktycznych w formie elektronicznej lub wskazania zakresu materiału niezbędnego do zaliczenia przedmiotu. Z kolei ćwiczenia kliniczne mają odbywać się bez kontaktu z chorymi. Zawieszono także zajęcia z wychowania fizycznego.

Władze uczelni odwołały również wszystkie konferencje, imprezy oraz wydarzenia organizowane przez uniwersytet. Zawieszono zagraniczne wyjazdy służbowe oraz udział w konferencjach, zjazdach, lub sympozjach krajowych pracowników, doktorantów i studentów uniwersytetu. Wstrzymano przyjazdy do UM gości zagranicznych.

Rektor zalecił także ograniczenie do minimum bezpośrednich kontaktów pracowników UM, poprosił o korzystanie z korespondencji e-mail oraz kontaktu telefonicznego.

Pracownicy i studenci medycznej uczelni, którzy w ostatnich 14 dniach przybyli do kraju z regionów wysokiego ryzyka zakażenia lub mogli mieć kontakt z osobami powracającymi z takich regionów, zobowiązani są skontaktować się z działem personalnym UM oraz poinformować o przybyciu Państwową Inspekcję Sanitarną.

Zarządzenie rektora UM ma obowiązywać do odwołania, w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej i decyzji rządu.

Od środy wykłady, ćwiczenia i pozostałe aktywności dydaktyczne zawiesza Uniwersytet Łódzki. Przerwa ma potrwać do Świąt Wielkanocnych.

Zobacz wideo: 25 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Pacjent w woj. lubelskim jest w stanie ciężkim

Zobacz też:

Koronawirus i prawo. Mecenas Przemysław Ligęzowski odpowiada na pytania

Koronawirus. Lekarz odpowiada na pytania

Świat walczy z koronawirusem. Jakie środki są podejmowane?

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP| X-news

Pozostałe wiadomości