Gorące tematy

Świat walczy z koronawirusem. Jakie środki są podejmowane?

Gorące tematy

Świat walczy z koronawirusem. Jakie środki są podejmowane?

Koronawirus dotarł do niemal każdego zakątka na całym świecie. Mówimy już o ponad 111 tys. przypadków zakażonych, z czego 17 w Polsce. Jakie kroki są podejmowane, by nie dopuszczać do dalszego rozprzestrzeniania się wirusa?

Włoski antyprzykład

Podczas rozmowy w studiu Dzień Dobry TVN lekarz rodzinny Michał Sutkowski zauważył, że Włosi nie są najlepszy przykładem, jeśli chodzi o walkę z koronawirusem. Ich obecne działania, czyli m.in. brak możliwości swobodnego poruszania się po kraju, zostały podjęte zbyt późno. Wcześniej służby całkowicie ignorowały problem. Jeden z nosicieli cały czas przebywał wśród ludzi, pacjenci ze szpitali zakaźnych mogli wymykać się z nich na pizzę, a osoby z zewnątrz mogły odwiedzać chore osoby.

Zobacz także w serwisie zdrowie.tvn.pl: Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce

Za takie błędy epidemiologiczne, taki brak profesjonalizmu, jeśli chodzi o służby, ale również o społeczne postawy, niestety się płaci

- zauważył.

Polska specustawa

W Polsce, w związku z panującą epidemią koronawirusa, w życie weszła specustawa. Opowiedział o niej mec. Przemysław Ligęzowski. Wspomniana ustawa pozwala obecnie na podejmowanie specjalnych kroków i decyzji. Chodzi m.in. o to, co może zrobić pracodawca, jeśli podejrzewa u zatrudnianej przez siebie osoby zarażenie koronawirusem.

Może oddelegować pracownika do domu, tylko tutaj jest konsekwencja taka, że musi porozumieć się z pracownikiem, co do wykonania tej pracy w domu

- podkreślił prawnik

Kwarantanna i kary za ja jej łamanie

Jeśli czujemy się źle, sami na jakiś czas powinniśmy odizolować się ludzi i naszych domowników czy współlokatorów. Będzie to działanie prewencyjne. W przypadku, gdy dana osoba zostanie objęta obowiązkową kwarantanną, musi bezwarunkowo stosować się do wytycznych. W przeciwnym wypadku zostanie pociągnięta do odpowiedzialności karnej.

Jeśli się nie stosujemy, to jest to przestępstwo z art. 161 Kodeksu Karnego do roku pozbawienia wolności

- wyjaśnił mec. Przemysław Ligęzowski

Co jeszcze trzeba zaznaczyć – kwarantannie podlegają osoby zdrowie, zaś chore izolacji.

Zakaz zgromadzeń publicznych

Główny Inspektor Sanitarny w wydanym przez siebie komunikacie zaleca odwołanie wszelkich imprez masowych powyżej 1000 osób. Decydując się na organizację wydarzenia, konkretna osoba lub firma łamie prawo i grożą jej sankcje prawne.

Do 8 lat pozbawienia wolności można odpowiadać w momencie, kiedy rzeczywiście naraża się większą ilość osób i organizuje się tego typu imprezy

- zaznaczył specjalista prawny.

Codzienne środki ostrożności

Dotychczas to maseczki były wymieniane jako jeden ze środków ochronnych. Tymczasem zwykłe rękawiczki mogą już w pewien sposób zapobiec zarażeniu się koronawirusem.

Wszystkie środki takie mechaniczne są bardzo dobre. (…) Ważne jest, żeby nie dotykać wewnętrzną powierzchnią dłoni, bo to jest problem największy, okolicy ust, nosa, okolicy śluzówek, żeby te ręce myć rzeczywiście właściwie

- powiedział doktor Michał Sutkowski

Przypomniał też, że jeśli kichamy, to najlepiej w chusteczkę higieniczną. Wirus przenosi się bowiem drogą kropelkową. Na jakichkolwiek powierzchniach może się utrzymać przez kilka godzin – nie jest więc prawdą to, że zostaje na nich 9 dni.

Wycierając detergentem 60-70 proc. alkoholu albo innym detergentem ściśle określonym, niszczymy ten wirus

- zaznaczył lekarz. 

Zobacz także:

Kwarantanna w Izraelu. Kraj wprowadza radykalne kroki

Jak prawidłowo oddychać? Ekspert: "nosem i przeponą"

Gdy mycie rąk staje się obsesją… Czym jest nerwica natręctw?

Co sądzisz o tym artykule?
93
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
16.03.2020
Marsi
Zgromadzenia powyżej 50osob zabronione, a co z praca w duzych zakladach produkcyjnych?? Jakoś nikt ich nie zamknął na te 2tygodnie, pytam sie dlaczego??