Newsy

Pierwszy w Polsce przypadek koronawirusa wśród norek. Co to oznacza dla ludzi?

Newsy

Derek Naulls/Pixabay

8 przypadków zakażenia koronawirusem wśród norek potwierdzono na jednej z ferm hodowlanych na Pomorzu. To pierwszy taki przypadek w Polsce. Patogen wykryli naukowcy z gdańskich ośrodków naukowych we współpracy z lekarzami weterynarii.

Gdańsk: pierwszy przypadek koronawirusa wśród norek

O wykryciu pierwszych w Polsce przypadków zakażenia koronawirusem u norek hodowlanych poinformował Gdański Uniwersytet Medyczny (GUmed). Patogen wykryli naukowcy z Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej GUMed i Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z lekarzami weterynarii.

Dr Maciej Grzybek i dr Łukasz Rąbalski wraz z weterynarzami zbadali 91 norek hodowlanych pod kątem obecności koronawirusów. Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 naukowcy potwierdzili u ośmiu osobników.

To pierwsze w Polsce przypadki potwierdzonego zakażenia zwierząt hodowlanych wirusem SARS-CoV-2. Wymazy z gardła pobrano od norek z fermy hodowlanej w województwie pomorskim. Naukowcy chcą teraz ustalić pochodzenie patogenu oraz porównać go ze znanymi dotąd sekwencjami.

Koronawirus wśród norek

Materiał poddano badaniu RT-PCR przy użyciu testu dwugenowego opartego na protokole stosowanym w diagnostyce człowieka. Jak podkreślono w komunikacie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, uzyskane wyniki wskazują na możliwość przenoszenia się wirusa SARS-CoV-2 z człowieka na norki.

W badaniach laboratoryjnych prowadzonych w różnych ośrodkach naukowych w Europie i na świecie potwierdzono eksperymentalnie możliwość zakażenia wielu gatunków zwierząt, takich jak norki, chomiki, króliki, nietoperze, makaki i gryzonie.

- Badania trójmiejskich naukowców potwierdzają konieczność wzmożonego monitoringu epizootiologicznego, prowadzenia intensywnych badań w poszukiwaniu możliwych przenosicieli chorób odzwierzęcych oraz podniesienia standardów bioasekuracji na fermach zwierząt hodowlanych - czytamy na stronie gdańskiej uczelni.

Przypadki Covid-19 potwierdzono wcześniej na fermach norek w innych europejskich państwach, m.in. w Szwecji, Grecji, Holandii, Danii i Francji.

W Danii trwa operacja uśpienia 17 milionów norek. Zmutowany szczep koronawirusa może zagrozić skuteczności szczepionki. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Hodowla zwierząt futerkowych. W których krajach Europy jest zakazana?

Futro. Wyznacznik statusu czy obciach?

Gwiazdy wspierają akcję „Cena futra”. Wśród nich Maja Ostaszewska

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości