Newsy

Nawet 10 tysięcy zakażeń dziennie. Kiedy rozpocznie się czwarta fala koronawirusa?

Newsy

Moment RFYuichiro Chino/Getty Images

Czwarta fala zakażeń koronawirusem pojawi się w Polsce już we wrześniu. Prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk z Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego uważa, że w tym czasie będziemy notować nawet 10 tysięcy nowych zakażeń dziennie.

Za 80 proc. zakażeń odpowiada wariant Delta

- Obecnie 80 proc. wykrytych przypadków w Polsce stanowi wariant Delta, zdefiniowany - jako wielokrotnie szybciej transmitujący się wirus. W związku z tym, można się spodziewać, że przebieg choroby jest bardziej dynamiczny, bo w organizmie szybciej się namnaża. Dotyczy to także transmisji między ludźmi. Wzrost zakażeń będzie bardzo wyraźny - powiedziała prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, Kierownik Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów w Instytucie Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Wskazała, że dynamika zakażeń w Polsce była dotychczas podobna do tej w Stanach Zjednoczonych. - Obecnie liczba zakażeń dochodzi tam do stu kilkudziesięciu tysięcy dziennie, co przekłada się na znaczną liczbę hospitalizacji i śmierci na COVID-19. W większości są to osoby niezaszczepione - zwróciła uwagę wirusolożka.

- Populacja w naszym kraju jest ok. dziesięciokrotnie mniejsza, więc i liczba dziennych zakażeń oraz hospitalizacji była dotychczas, analogicznie, dziesięć razy mniejsza. Myślę, że tak będzie i tym razem. I mam nadzieję, że nie będzie takich liczb, jak w poprzednich falach zakażeń. Jednak obawiam się, że w Polsce w czasie czwartej fali możemy spodziewać się do 10 tys. zakażeń dziennie - oceniła prof. Bieńkowska-Szewczyk.

Kiedy pojawi się czwarta fala zakażeń koronawirusem?

W Polsce wykonano ponad 35,43 mln szczepień. W pełni zaszczepionych – preparatem J&J lub dwiema dawkami dopuszczonych w UE szczepionek – jest ponad 18,17 mln osób. Pierwszą dawkę przyjęło ponad 18,84 mln osób.

- Mamy wciąż prawie połowę populacji niezaszczepionej, możemy zatem spodziewać się, że czwarta fala zakażeń nastąpi. Kiedy do niej dojdzie, tego dokładnie nikt nie wie. Są modele matematyczne, które wskazują, że będzie to lada chwila. Ja jednak myślę, że wzrost rozpocznie się dopiero we wrześniu wraz z powrotem ludzi z wakacji i podjęcia przez nich pracy w zamkniętych pomieszczeniach oraz powrotem dzieci do szkół - powiedziała. - Najmłodsi rzadko chorują, ale są szybkimi roznosicielami wirusów - dodała.

W ocenie prof. Bieńkowskiej-Szewczyk teraz też jest niebezpiecznie pod względem epidemiologicznym. Jako przykład wskazała zatłoczone pociągi, autobusy, tramwaje. - Cząsteczki wirusa nie zmieniają się pod wpływem pogody, ale jeśli jesteśmy dużo na powietrzu; nie jesteśmy przemęczeni, to nasz układ immunologiczny lepiej pracuje, co przekłada się na mniejszą liczbę zakażeń w okresie letnim - wyjaśniła.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak rozprzestrzenia się koronawirus?

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości