Newsy

Przechorowanie COVID-19 nie chroni przed wariantem Delta. Jak można się zabezpieczyć?

Newsy

iStockphotoMarvin Samuel Tolentino Pineda/Getty Images

Przechorowanie COVID-19 nie chroni przed zakażeniem wariantem Delta koronawirusa SARS-CoV-2. Badania przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Pasteura w Paryżu pokazują, że przeciwciała ozdrowieńców nie zwalczają tej odmiany wirusa. Co więcej, nie chroni przed min jedna dawka szczepionki.

Tylko szczepionki chronią przed wariantem Delta

Naukowcy sprawdzili działanie pojedynczych dawek preparatów Pfizer/BioNTech oraz AstraZeneki na Deltę oraz wariant Beta (po raz pierwszy odnotowany w Republice Południowej Afryki). Okazało się, że szczepionki te są "mało bądź zupełnie nieskuteczne" wobec tych wariantów. Według eksperymentu przeprowadzonego na grupie 103 osób, jedna dawka zapewniała 10 proc. ochrony przeciwko wariantom Delta i Beta.

Badanie pokazało również, że choć przeciwciała były wobec wariantu Delta trzy do pięciu razy słabsze niż wobec Alfy (tzw. brytyjski wariant koronawirusa), to podwójne dawki szczepionki neutralizowały działanie wirusa na poziomie 95 proc.

Naukowcy swoje wnioski opublikowali w magazynie "Nature".

Wariant Delta - najbardziej zaraźliwy wariant koronawirusa?

Jak przypomniał portal The National News, brytyjskie władze uważają, że Delta jest o 60 proc. bardziej zaraźliwa niż Alfa. Publiczna służba zdrowia NHS oszacowała, że w zeszłym tygodniu przybyło ponad 54 tys. osób zakażonych tym wariantem.

Z kolei według informacji władz francuskich, za większość zakażeń, które w najbliższych dniach zostaną wykryte, będzie odpowiadał właśnie wariant Delta. Tamtejszy minister zdrowia Olivier Veran powiedział, że mutacja odpowiada już za prawie 50 proc. wszystkich rejestrowanych infekcji.

Zobacz wideo: O co chodzi z odmianami koronawirusa?

Zobacz także:

Czy syntetyczny wirus zwalczy koronawirusa SARS-CoV-2? "Można by go wykorzystać jako samonapędzającą się terapię"

Czy będzie trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19? Ma chronić przed wariantem Delta

Czeka nas wzrost zakażeń, nawet do 15 tys. dziennie. Minister zdrowia mówi o czarnym scenariuszu i podaje termin

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości