Jak współpraca z innymi ludźmi wpływa na nasz mózg? Naukowcy wyjaśniają

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak odżywić nasz mózg?
Jak odżywić nasz mózg?
Drukowanie organów – niesamowity efekt biologizacji technologii
Drukowanie organów – niesamowity efekt biologizacji technologii
Malvertising - niebezpieczne reklamy
Malvertising - niebezpieczne reklamy
Jaka jest energia przyszłości?
Jaka jest energia przyszłości?
Dolina Krzemowa szykuje ogromną zmianę telewizji
Dolina Krzemowa szykuje ogromną zmianę telewizji
Jak się uchronić przed atakiem hakera?
Jak się uchronić przed atakiem hakera?
Tarcza, która czyni niewidzialnym
Tarcza, która czyni niewidzialnym
Cyberprzestępcy wyłudzają dane i hasła
Cyberprzestępcy wyłudzają dane i hasła
Maciej Kawecki Ambasadorem Cyfrowym UE
Maciej Kawecki Ambasadorem Cyfrowym UE
Praca nad jakimś zadaniem lub rozwiązywanie problemu w grupie, z innymi ludźmi, ma istotny wpływ na nasz mózg. Naukowcy odkryli i wyjaśnili, co się w nim zmienia w procesie współpracy. Sprawdź szczegóły.

Współpraca z innymi

Współpraca, działanie w parze lub grupie, to nieodłączny element naszego życia. Pierwsze zadania wymagające porozumiewania się z innymi, którzy nie są rodziną, pojawiają się już na etapie wczesnoszkolnym. Z czasem, w procesie socjalizacji i edukacji, stopniowo uczymy się nie tylko rozwiązywania problemów wspólnymi siłami, ale też brania pod uwagę opinii, perspektyw czy potrzeb innych osób. Tak właśnie udaje się cele osiągać razem. Bez względu na to, czy preferujemy wykonywać większość zadań w pojedynkę, czy też z innymi osobami, nasze ciało potrafi się odpowiednio do procesu współpracy dostosowywać.

Jak działa ludzki mózg, gdy współpracujemy?

Naukowcy z uniwersytetu Keio w Japonii postanowili zbadać, jak działa nasz mózg w trakcie współpracy. Do badania zaproszono 39 par. Miały za zadanie wspólnie zaprojektować wnętrze wirtualnego pomieszczenia z użyciem ekranu dotykowego. Stworzony wspólnie projekt musiał zadowalać obie strony. W trakcie zadania mózgi uczestników były monitorowane dzięki funkcjonalnej technice spektroskopii w bliskiej podczerwieni.

Do dokładnego przeprowadzenia badania konieczne było opracowanie odpowiedniego mapowania mózgu. Do tego użyte zostały odpowiednie modele, które uwypuklały zachodzące zmiany, w tym w zachowaniu (np. kontakt wzrokowy, reakcja na bodźce itp.).

Dla porównania zbadano te osoby zarówno podczas pracy w duecie, jak i w pojedynkę. Naukowcy odkryli ważną zależność. Udowodnili, że kluczowe obszary mózgów osób współpracujących ze sobą niejako synchronizują się, a aktywność neuronowa zdaje się wzajemnie dopasowywać. 

Zjawiska te są zgodne z pojęciem "trybu my", w którym agenci wchodzący w interakcje dzielą się swoimi umysłami w sposób zbiorowy i ułatwiają interakcję poprzez przyspieszenie dostępu do poznania innych 
- powiedział Yasuyo Minagawa z Uniwersytetu Keio w Japonii.

Szczególna aktywność mózgu w trakcie współpracy została zaobserwowana w górnych i środkowych obszarach skroniowych. Według japońskich naukowców, wyniki badań stanowią istotny dowód na daleko idące, pozytywne zmiany, jakich doświadcza nasz mózg, gdy działamy z innymi.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: geekweek.interia.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kilito Chan/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana