Newsy

Mogą wprowadzić obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19. Planują też rejestr nieszczepionych

Newsy

Aktualizacja:
bymuratdeniz/Getty Images

Przepisy, dzięki którym można nakazać obywatelom poddanie się szczepieniom przeciw COVID-19, ma już rząd Hiszpanii. Ustawa została wykorzystana w Grenadzie, gdzie zdecydowano o obowiązkowej szczepionce dla dzieci, przy protestach kilkudziesięciu rodziców. Hiszpańskie władze planują też rejestr osób nieszczepionych.

Hiszpania: obowiązkowe szczepienia na COVID-19?

Jak pisze dziennik "La Razon", w ramach trwającego przez cały 2021 r. programu szczepień realizowane będą trzy fazy. Gazeta wskazuje, że rząd chciałby już do września zaszczepić 70 proc. społeczeństwa, co - jak dowodzą sondaże - może być trudne z powodu stosunkowo niskiego zainteresowania Hiszpanów.

Okazuje się, że przy powszechnym oporze władze mogłoby zastosować przepisy nakazujące poddanie się szczepieniom przeciw COVID-19. Jak odnotowała rozgłośnia Cadena Ser rząd w Madrycie dysponuje już takim prawem. Przypomina, że od 1986 r. istnieje ustawa pozwalająca na szczepienie całych populacji w sytuacji wystąpienia epidemii.

W grudniu 2010 r. została ona użyta w jednej z dzielnic Grenady na południu kraju do zaszczepienia kilkudziesięciu uczniów szkoły, w której wystąpiły przypadki zachorowań na odrę. Rodzice ponad 30 niezaszczepionych dzieci sprzeciwiali się wówczas tej decyzji.

Rejestr nieszczepionych na COVID-19

Jednak póki co rząd deklaruje, że w całej Hiszpanii szczepienia przeciw COVID-19 będą odbywały się w sposób dobrowolny, ale nakazał przygotowanie spisu osób, które odmówią poddaniu się im.

Wprowadzona 21 grudnia do ogólnokrajowej strategii szczepień konieczność utworzenia rejestru przewiduje, że obywatele odmawiający w nich udziału będą musieli podać władzom sanitarnym powód odmowy.

Ministerstwo Zdrowia: "Nauczyciele w całym kraju zostaną poddani testom na koronawirusa". Zobacz wideo:

Zobacz też:

Ruszyły szczepienia na COVID-19. Jako pierwsi zabiegowi poddali się medycy: "Po zaszczepieniu jest taka ulga"

Czy osoby przyjmujące leki mogą się zaszczepić przeciwko COVID-19? "Niektóre choroby są przeciwwskazaniem"

Wraca Program Szczepień Ochronnych u dzieci. Które z nich należy wykonywać mimo pandemii?

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości