Do żłobka i przedszkola tylko ze szczepieniami
Już w przyszłym roku do publicznego żłobka i przedszkola mogą być przyjmowane tylko te dzieci, które mają zaświadczenie o odbytych szczepieniach obowiązkowych. Projekt autorstwa senatorów Koalicji Obywatelskiej w tej sprawie został przegłosowany w Senacie i skierowany do Sejmu.
- Chcemy, żeby ta ustawa weszła w życie jak najszybciej – mówi "Faktowi" senator Magdalena Kochan z Koalicji Obywatelskiej.
Za proponowanymi zmianami głosowali niemal wszyscy senatorowie, tylko jeden z nich wstrzymał się od głosu. To Jerzy Czerwiński z PiS, który chciał, aby przepisy były bardziej restrykcyjne.
Pozytywną opinię wystawiła projektowi Naczelna Rada Lekarska. Poparło go także Ministerstwo Zdrowia.
- Idea jest słuszna i Ministerstwo Zdrowia ją popiera - zapewnił na sejmowej komisji ustawodawczej Waldemar Kraska, wiceszef resortu.
- Jako przedstawiciel ministerstwa i lekarz jestem zdecydowanie za tym, aby wyszczepialność polskiego społeczeństwa była jak największa. Dziękuję senatorom za inicjatywę. Myślę, że ta ustawa będzie dalej procedowana w Sejmie – podkreślił wiceminister Kraska. Przyznał jednak, że nie ma jeszcze w tej sprawie oficjalnego stanowiska rządu.
Szczepienia dzieci warunkiem przyjęcia do żłobka
Senatorowie znowelizowali trzy ustawy: o prawie oświatowym, o opiece nad dziećmi w wieku do 3 lat oraz o podstawowej opiece zdrowotnej. Projekt ustawy zakłada, że warunkiem przyjęcia dziecka do publicznego żłobka będzie dostarczenie zaświadczenia o tym, że przeszło ono obowiązkowe szczepienia, zgodne z Programem Szczepień Ochronnych.
Szczepienia dla dzieci - jedno z kryteriów w przedszkolu
Nieco inaczej będzie z publicznymi przedszkolami, bo dzieci w wieku 6 lat mają obowiązek odbyć roczne przygotowanie przedszkolne. Podstawowym warunkiem przyjęcia malucha do przedszkola jest obecnie zamieszkanie na terenie danej gminy.
W razie większej liczby kandydatów niż jest miejsc w przedszkolu, zaświadczenie o odbytych szczepieniach będzie jednym z kryteriów przyjęcia dziecka do przedszkola, obok takich jak wielodzietność rodziny, niepełnosprawność dziecka bądź opiekuna czy samotne rodzicielstwo.
- Niektóre gminy w Polsce wprowadziły już takie kryterium przyjmowania dzieci do żłobków i przedszkoli, jednak ich decyzje uchylali wojewodowie jako niemające podstaw prawnych. Senatorowie postanowili więc rozwiązać ten problem - mówi "Faktowi" senator Magdalena Kochan. Zaznacza przy tym, że obowiązkowe szczepienia dzieci wykluczyły z naszego życia chorobę Heinego-Medina czy czarną ospę.
Zaświadczenia o szczepieniu dziecka
- Wracają niestety odra i gruźlica, bo wielu rodziców przestało szczepić dzieci. Dobrodziejstwo szczepień jest oczywiste. Nie możemy dopuścić do sytuacji, kiedy wirus wraca, bo populacja dzieci nie została zaszczepiona w odpowiedniej liczbie. Zdaniem naukowców, minimum 60-70 proc. szczepionych daje gwarancję, że choroba nie będzie się rozprzestrzeniać – dodaje senator Kochan.
Zaświadczenia o szczepieniach będą wydawać lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub pediatrzy. Państwowe żłobki i przedszkola będą miały rok na zmianę swoich statutów.
Jeżeli Sejm uchwali ustawę, wejdzie w życie w ciągu 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Szczepienia dzieci - zobacz wideo:
Zobacz też:
Szczepionki przeciw grypie i COVID-19. W jakiej kolejności je przyjmować?
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: Fakt
Źródło zdjęcia głównego: skifserg/Getty Images