Newsy

Półkolonie zimowe dla najmłodszych. Jak będą wyglądać zajęcia?

Newsy

Pezibear/Pixabay

Zbliżające się ferie - ze względu na pandemię koronawirusa - będą przebiegać inaczej, niż zwykle. W całej Polsce potrwają w tym samym terminie, od 4 do 17 stycznia. Żeby nie dopuścić do wzrostu zakażeń rząd odradza wyjazdy i zaleca pozostanie w domach. Ministerstwo Edukacji Narodowej zgodziło się natomiast na półkolonie. Sprawdź, kto będzie mógł z nich skorzystać.

Ferie 2021 - półkolonie dla najmłodszych uczniów

Tegoroczne ferie zimowe dla wszystkich województw wyjątkowo odbędą się w jednym terminie 4–17 stycznia 2021 r. Rząd rekomenduje, aby uczniowie pozostali w tym czasie blisko swoich rodzinnych miejscowości. Chodzi o to, aby nie powodować zwiększonej mobilności i tym samym zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

- Zdrowie i bezpieczeństwo uczniów oraz ich rodzin jest obecnie najważniejsze - czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Dla tych, którzy nie wyjadą na zimowy wypoczynek, resort ma inną propozycję. W szkołach i placówkach oświatowych będzie można organizować półkolonie, ale tylko dla uczniów klas I-IV.

- To odpowiedź na prośby rodziców i organizatorów półkolonii, którym dajemy możliwość, aby w ścisłym reżimie sanitarnym zorganizować opiekę dla najmłodszych dzieci - wyjaśnia MEN.

Półkolonie 2021 dla klas I-IV

Zajęcia w trakcie zimowego wypoczynku będą mogły być prowadzone w świetlicach szkolnych oraz innych przystosowanych do tego celu pomieszczeniach, w grupach maksymalnie do 12 uczniów.

- Mogą je zorganizować zarówno szkoły i placówki oświatowe, organy prowadzące, jak i organizacje, które na co dzień współpracowały z placówkami w tym zakresie i mają odpowiednie doświadczenie, np. organizacje pozarządowe - informuje resort edukacji .

Wypoczynek taki musi być zgłoszony do prowadzonej przez ministerstwo bazy. Znajduje się ona pod adresem wypoczynek.men.gov.pl .

Szczegółowe wytyczne sanitarne i rekomendacje dotyczące bezpieczeństwa zostaną przygotowane przy współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym. MEN ma je niebawem przedstawić dyrektorom szkół i organizatorom półkolonii.

"Śmierć biznesu. Wszyscy będą cierpieć". Hotelarze krytykują jeden termin ferii zimowych dla całego kraju. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Wynajem na "ciocię" i wyjazdy "służbowe" w góry. Jak wygląda tegoroczny sezon na Podhalu?

Szczepionka przeciw SARS-CoV-2 dla dzieci? W badaniach klinicznych brali udział 12-latkowie

Roznosiciel w chórze. Po wspólnym śpiewaniu 33 artystów zakażonych. Jak roznosi się koronawirus?

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości