Dzień Świstaka, czyli kiedy nadejdzie wiosna? Sprawdź, czy Phil zobaczył swój cień

Aktualizacja:
świstak, Dzień Świstaka

Dzień Świstaka to święto obchodzone 2 lutego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Jego bohaterem jest sympatyczne zwierzątko, które przepowiada pogodę - w zależności od tego, czy zobaczy swój cień, czy nie. Co Phil z Punxsutawney miał do przekazania dzisiaj - rychłe nadejście wiosny czy utrzymująca się zimę? Niezależnie od odpowiedzi, warto z tej okazji przypomnieć sobie kultową komedię z Billem Murrayem w roli głównej.

Dzień Świstaka - 2 lutego

Po raz pierwszy przodek Phila miał przepowiadać pogodę w latach 80. XIX wieku. Od tego czasu mieszkańcy Punxsutawney w Pensylwanii wierzą, że jeśli 2 lutego zwierzę zobaczy swój cień, czeka nas jeszcze długa zima. Natomiast jeśli cienia nie będzie - wkrótce nadejdzie wiosna.

"Kulisy sławy" Krystyny Jandy
"Kulisy sławy" Krystyny Jandy
wideo 2/15

Za każdym razem rytuał wygląda tak samo. Phil wychodzi ze swej norki w pniu drzewa na wzgórzu Gobbler's Knob. Rozgląda się za swym cieniem, po czym "szepcze" do ucha przedstawicielowi Klubu Świszcza swoje przewidywania. Ci przekazują informację licznie zgromadzonym turystom.

Ze statystyk wynika, że sprawdzalność przepowiedni świstaka z Punxsutawney wynosi 50 proc.

Dzień Świstaka 2023 - kiedy zacznie się wiosna?

Transmisję z wydarzenia z przepowiedni świstaka Phila można było oglądać online, jednak impreza ma również miejsce z udziałem widowni. W pobudce pomagają śpiewy i koncerty. Według prognozy pogody miało być w tym dniu słonecznie, co oznaczało, że była szansa, że świstak zobaczy swój cień w tym roku. Phil został obudzony o 7:28 czasu lokalnego podczas obchodów w Punxsutawney, czyli o godzinie 13:28 czasu polskiego. Czy zobaczył swój cień?

Jeśli świstak zobaczy swój cień - oznacza to, że do wiosny zostało 6 tygodni, jeśli jednak go nie zobaczy to czeka nas szybka wiosna. 2 lutego 2023 świstak Phill zobaczył swój cień.

W New Jersey świstak Mel, który zdradzał przyszłość, zmarł w dzień poprzedzający wróżbę w 2022 roku. Dzisiaj przewiduje wiosnę za "tęczowym mostem".

"Dzień Świstaka" - film Groundhog Day

2 lutego to dzień, w którym toczy się akcja niezwykle popularnego filmu. Tradycja przepowiadania wiosny w Punxsutawney zainteresowała twórców, którzy rozsławili ją na całym świecie. Stało się tak dzięki romantycznej komedii "Dzień świstaka" z 1993 roku.

To cudowna historia o zgryźliwym dziennikarzu, który zostaje zaklęty i powtarza ten sam dzień, dopóki nie naprawi swoich błędów. W rolach głównych Bill Murray i Andy MacDowell.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

Źródło zdjęcia głównego: Susanne Jutzeler/Pixabay