Newsy

COVID-19 atakuje nie tylko płuca. Niepokojące wyniki badań dla mężczyzn

Newsy

Czy COVID-19 wpływa na płodność mężczyzn? Naukowcy z USA przeprowadzili szereg badań, a wyniki wskazują na to, że istnieje pewna zależność. Niektórzy pacjenci zgłaszają ból jąder, wykazywano też spadek poziomu wytwarzanego przez nie testosteronu.

SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, może infekować jądra zakażonych chomików - informuje pismo "Microorganisms".

SARS-CoV-2 wpływa nie tylko na płuca

W miarę rozwoju pandemii klinicyści zrozumieli, że przenoszący się drogą oddechową wirus SARS-CoV-2 wpływa nie tylko na płuca. Niektórzy pacjenci zgłaszali ból jąder, wykazywano też spadek poziomu wytwarzanego przez nie testosteronu. Badania wykazały również znaczne zaburzenia obrazu jąder na poziomie komórkowym, w tym obecność komórek odpornościowych.

"Biorąc pod uwagę skalę pandemii COVID-19, niezwykle ważne jest zbadanie, w jaki sposób ta choroba może wpływać na jądra oraz potencjalne konsekwencje dla nasilenia choroby, zdrowia reprodukcyjnego i transmisji seksualnej" – powiedział dr Rafael Kroon Campos, kierownik badania prowadzonego w laboratorium dr Shannan Rossi z University of Texas Medical Branch (USA).

Laboratorium dr Rossi od lat badało dotyczące jąder zakażenie wirusem Zika. Naukowcy zastanawiali się, czy SARS-CoV-2 może powodować podobną chorobę.

Chomiki są powszechnie używane jako model COVID-19 u ludzi, ponieważ rozwijają się u nich podobne objawy choroby. Wirus został wykryty w jądrach wszystkich zakażonych chomików w ciągu pierwszego tygodnia, ale później jego poziom się obniżył. Autorzy uważają, że podobny efekt może wystąpić u mężczyzn z łagodną lub umiarkowaną chorobą COVID-19.

Czy COVID-19 wpływa na płodność mężczyzn?

Odkrycia mogą pomóc wyjaśnić objawy zgłaszane przez niektórych mężczyzn z COVID-19 i mają ważne implikacje dla zdrowia.

"Te odkrycia są pierwszym krokiem w zrozumieniu, w jaki sposób COVID-19 wpływa na męskie narządy płciowe i potencjalnie na zdrowie reprodukcyjne mężczyzn – powiedziała Rossi, profesor nadzwyczajny na wydziałach patologii oraz mikrobiologii i immunologii. - Mamy znacznie więcej do zrobienia, zanim uzyskamy pełny obraz. Idąc dalej, zbadamy sposoby osłabienia tego wpływu, w tym stosowanie leków przeciwwirusowych, terapii przeciwciałami i szczepionek".

Przyszłe badania naukowców z Teksasu mają dotyczyć również modelowania stanów związanych z ciężkim przebiegiem COVID-19 u osób otyłych i z cukrzycą oraz niepokojących wariantów SARS-CoV-2.

Zobacz także:

Nowa szczepionka przeciw COVID-19 jako spray do nosa. "Będą mogli ją stosować ludzie, którzy boją się ukłucia igłami"

Przeziębienie chroni przed COVID-19. To daje nadzieję na skuteczne leczenie infekcji. Jest jednak jeden warunek

Kiedy przeciwko COVID-19 będą szczepione dzieci powyżej 3. roku życia? Ekspert wyjaśnia

Obejrzyj również: Ozdrowieńcy i zaszczepieni nie powinni się opalać?

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Ewa Podleśna-Ślusarczyk

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości