Newsy

Antoni Kopff nie żyje. Autor przeboju "Do zakochania jeden krok" miał 76 lat

Newsy

Świeca

Antoni Kopff, jeden z najpopularniejszych polskich kompozytorów, zmarł w wieku 76 lat. Był autorem takich przebojów jak "Do zakochania jeden krok" i "Bądź moim natchnieniem". Informację o śmierci artysty przekazała jego żona, Danuta Dobrzyńska.

Antoni Kopff nie żyje

Nie żyje Antoni Kopff, autor piosenek "Do zakochania jeden krok" i "Bądź moim natchnieniem". Kompozytor tworzył również piosenki do Kabaretu Olgi Lipińskiej.

- Niebywale zasłużony dla polskiej estrady i bardzo ceniony muzyk, klawiszowiec, gitarzysta, wokalista, a przede wszystkim kompozytor muzyki popularnej, aranżer, producent i kierownik muzyczny festiwali w Opolu, Sopocie i Mrągowie. Także producent telewizyjny, twórca muzyki do filmów i spektakli teatralnych, założyciel grup wokalnych, literat, felietonista. Miał 76 lat. Długo chorował i dzielnie walczył do końca... R.I.P. [*] - czytamy na facebookowym profilu Muzeum Jazzu.

Antoni Kopff zmarł w wieku 76 lat

Antoni Kopff urodził się 19 sierpnia 1944 r. w Tarnowie. Był polskim pianistą, kompozytorem, aranżerem i producentem telewizyjnym.

Studiował na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej i Wydziale Wychowania Muzycznego Studium Nauczycielskiego w Krośnie. Był realizatorem dźwięku w Rozgłośni Rzeszowskiej Polskiego Radia. W 1970 r. założył zespół Respekt, w którym debiutowała Krystyna Prońko. Był również kierownikiem muzycznym Partity (1971–1976) i Familii (1977 r.). Jako kierownik muzyczny pracował też w Teatrze Syrena w Warszawie (1986–1989) oraz na festiwalach w Opolu, Sopocie i Mrągowie.

Był wykładowcą w Studium Muzycznym przy Teatrze Rozrywki w Chorzowie (1978–1980) i na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi (1988–1991).

Aranżował i komponował piosenki do programów radiowych i telewizyjnych, m.in. do Kabaretu Olgi Lipińskiej i Poradni pozamałżeńskiej Marcina Wolskiego. Muzykę komponował też do piosenek twórców i zespołów takich, jak BAJM, Andrzej Dąbrowski, Anna Jantar, Irena Jarocka, Krzysztof Krawczyk, Alicja Majewska, Zbigniew Wodecki, Andrzej Zaucha, Jonasz Kofta.

Był kompozytorem muzyki do spektakli teatralnych "Sceny z życia Cyganerii", "Filomena Marturano", "Dom kobiet" i "Kolęda na cały rok".

Antoni Kopff - autor piosenki "Do zakochania jeden krok"

Za utwór "Do zakochania jeden krok", skomponowaną dla Andrzeja Dąbrowskiego został laureatem I nagrody na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1972 r. oraz I nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1972 r. Słowa do tego przeboju ułożył Andrzej Bianusz. "Do zakochania jeden krok" zostało w 1971 roku "Radiową Piosenką Roku", a Kopff zyskał dzięki niej popularność. Wówczas zgłosił się do niego Mariusz Walter z TVP z prośbą o skomponowanie sygnału do nowej audycji "Wszystko za wszystko".

- Termin był krótki, a ja nie miałem jakiegoś oryginalnego pomysłu i przepisałem nuty "Do zakochania jeden krok" od tyłu. Tak, to miał być taki żart, a zrobił się z tego kolejny przebój - wspominał Kopff.

Jego piosenka "Dwa razy dwa" zdobyła II nagrodę w koncercie Premiery na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1973 r., "Czekamy na wyrok" I nagrodę w koncercie Premiery na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1987 r.

Andrzej Dąbrowski & Andre - "Do zakochania jeden krok" na scenie Dzień Dobry TVN. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie żyje Kasia Lenhardt. Polska modelka znaleziona martwa w Berlinie

Agata Buzek wspomina ciężką walkę z nowotworem. "Mama i tata nie karmili mnie lękiem"

Podarował bratu nerkę i nowe życie. "W Polsce ciągle wykonuje się za mało rodzinnych przeszczepów"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości