Koronawirus

Jak uniknąć koronawirusa i kiedy minie pandemia? Wątpliwości rozwiewa prof. Zbigniew Gaciong

Koronawirus

Każdego dnia w mediach pojawiają się kolejne informacje dotyczące koronawirusa. Od najbliższych również słyszymy ciągłe rady. Które z wiadomości są prawdziwe? W rozmowie z Dorotą Wellman na najważniejsze pytania odpowiedział rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Zbigniew Gaciong.

Jak uniknąć koronawirusa?

Ilość osób zakażonych koronawirusem nieustannie rośnie. Wiadomo, że przez pierwszy tydzień choroby występują objawy grypowe, a później zaczynają się takie, które mogą wskazywać na najgroźniejsze powikłania, czyli niewydolność oddechowa. Niektórzy jednak chcą tego uniknąć nie przez zdroworozsądkowe przestrzeganie zasad, a szukanie pomocy w przeróżnych specyfikach. Krążą legendy, że trzeba jeść miód, cebulę, czarny bez, czy zażywać witaminę D. Profesor Zbigniew Gaciong rozwiewa wątpliwości i informuje, że te informacje nie są prawdziwe. Dodaje również:

Są doniesienia rzeczywiście, które mówią, że osoby, które mają niższe stężenia witaminy D chorują częściej, ale nikt nie udowodnił, że podawanie witaminy D zmniejsza szansę zachorowania na COVID-19. Badania z witaminą D, te, które zakończono do dzisiaj, żadne nie udowodniły, że witamina D chroni przed rakiem, chorobami układu krążenia, zakażeniami itd.

Co zatem może nam pomóc w uniknięciu choroby?

Tzw. dbanie o siebie - wysypianie się, pilnowanie dobrej diety... Używki na pewno nie pomagają

- poinformował w Dzień Dobry TVN prof. Zbigniew Gaciong.

COVID-19. Bezobjawowe i ciężkie zakażenie

Organizmy osób, u których wykryto koronawirusa różnie reagują na zakażenie. Niektórzy nawet nie wiedzą, że są nosicielami, kolejni twierdzą, że to "mocniejsza grypa", a jeszcze inni borykają się z ciężkimi objawami. Z czego to wynika?

Wbrew pozorom, jest to pytanie na które można dość precyzyjnie odpowiedzieć. (...) Badano, który gen może sprzyjać podatności na zakażenie. Wiemy, że są takie obszary w naszym genomie, które zwiększają podatność. Ja myślę, że dosłownie kilka tygodni i będziemy już prawie pewni, czy istnieje gen na COVID-19

- zdradził rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a także przypomniał, że na przebieg zakażenia mają również wpływ choroby współistniejące.

Wizyta w szpitalu w dobie pandemii

Jeżeli już jesteśmy zakażeni, borykamy się z poważniejszymi symptomami i wybieramy się do szpitala, powinniśmy zabrać ze sobą listę przyjmowanych leków, a także badania czy karty informacyjne ze szpitali - to dotyczy każdego pacjenta w każdej sytuacji. Teraz jednak, jak podkreśla profesor, należy koniecznie zaopatrzyć się także w sprawny telefon z ładowarką (należy pamiętać, że służby medyczne nie mają prawa go zabrać) oraz listę kontaktową osób, do których chcemy, żeby opieka medyczna się zwracała.

A jak długo będzie trwał obecny stan?

Myślę, że to będzie tak, jak z grypą, tzn. jest szczepionka na grypę, ona nie daje 100% ochrony, ale jakoś z tą grypą żyjemy. I prawdopodobnie podobnie będzie z koronawirusem

- powiedział prof. Zbigniew Gaciong.

COVID-19 w Polsce. Kiedy wezwać karetkę?

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Reporter: Dorota Wellman, Michał Malinowski

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości