Koronawirus

Czy używanie kropli do nosa od bardzo długiego czasu może wpłynąć na wynik testu na COVID-19?

Koronawirus

Jeśli masz objawy charakterystyczne dla zakażenia COVID-19, lekarz może skierować się na wykonanie testu. Jak się przygotować, by wynik był wiarygodny?

Wykonanie testu na COVID-19 zaleca się, gdy występują objawy charakterystyczne dla koronawirusa, czyli m.in. utrata węchu lub smaku, gorączka i duszności. Wskazaniem do badania jest również bezpośredni kontakt z osobą zakażoną COVID-19.

Krople do nosa a wiarygodność testu na COVID-19

Jeden z widzów Dzień Dobry TVN wysłał zapytanie za pośrednictwem formularza - czy używanie kropli do nosa od bardzo długiego czasu, może wpłynąć na wynik testu na COVID-19. Nasz ekspert dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 rozwiał wszelkie wątpliwości.

Jak przygotować się do testu na koronawirusa?

- Z założenia wymazy, czy to z nosa, czy z gardła wykonujemy u osób, które bezpośrednio przed badaniem nie przyjmują żadnych leków miejscowych ani substancji chemicznych - wyjaśnił dr Grzesiowski.

- Zalecamy, aby przynajmniej godzinę przed pobraniem wymazu nie przyjmować żadnych leków miejscowych, nie płukać gardła, nie płukać nosa, nie wstrzykiwać żadnych substancji chemicznych, aby nie zaburzać wyniku badania - dodał .

Dodatkowo ministerstwo zdrowia apeluje, aby minimum na 2 godziny przed badaniem w mobilnym punkcie pobrań m.in.: nie jeść, nie pić, nie żuć gumy, nie palić.

Zobacz też:

Spotkanie z osobą, która pokonała COVID-19. Dr Grzesiowski: "Ozdrowieńcy mogą przenosić biernie wirusa"

Test PCR - czy negatywny wynik zawsze oznacza brak zakażenia koronawirusem?

Czy zakażenie koronawirusem w czasie ciąży jest groźne dla płodu? Odpowiada lekarz

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Dominika Czerniszewska

Pozostałe wiadomości