Pytania o koronawirusa
Większość z nas wciąż szuka odpowiedzi na wiele pytań związanych z pandemią koronawirusa. Widzowie Dzień Dobry TVN mogą je zadawać za pośrednictwem formularza. Z pomocą przychodzą nasi eksperci, którzy rozwiewają wszelkie wątpliwości. Na jedno z ostatnich pytań odpowiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
- Czy jeśli osoba przeszła zakażenie koronawirusem pod koniec października i jest zupełnie zdrowa, co potwierdził lekarz, to mogę się z nią spotkać bezpiecznie u mnie w domu? - zapytał widz.
- Ozdrowieniec jest osoba bezpieczną w takim rozumieniu, że przez pierwsze miesiące po przechorowaniu uważa się, że reinfekcja jest bardzo mało prawdopodobna. Trzeba zawsze mieć w pamięci, że ozdrowieńcy mogą przenosić biernie wirusa - na skórze, czy na błonach śluzowych, gdyby skontaktowali się z kimś chorym - wyjaśnił dr Grzesiowski.
Jakie zasady pandemiczne obowiązują ozdrowieńców? Ekspert ds Covid-19 wyjaśnił, że bycie ozdrowieńcem nie zwalnia nas z tych samych zasad, które obowiązują osoby zdrowe, czyli: maska, dezynfekcja i dystans.
Ozdrowieńcy w Polsce
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w Polsce od początku pandemii koronawirusa odnotowano 924 422 przypadki zakażenia. Natomiast COVID-19 pokonało 469 527 osób. Trwa akcja zachęcająca ozdrowieńców do oddawania osocza.
- Oddanie osocza to tylko pół h czasu, a te 30 min może oznaczać życie dla kogoś innego. Jest substancją bardzo ważną i ratującą życie. Osocze jednej osoby może być podane trzem innym osobom - tłumaczył premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz też:
Katastrofa naturalna w Nowej Zelandii. Nie udało się uratować setki waleni i delfinów
Bańki, czyli idealny sposób na wzmocnienie odporności. Jak i kiedy je stosować?
Autor: Jola Marat