Koronawirus

Czy szczepienie ozdrowieńców będzie miało sens? Dr Paweł Grzesiowski odpowiada

Koronawirus

Czy szczepienie ozdrowieńców będzie miało sens? Dr Paweł Grzesiowski odpowiada

W momencie, gdy z niecierpliwością oczekujemy szczepionki przeciwko COVID-19 istotna jest kwestia, kto będzie mógł z niej skorzystać. Czy szczepienie ozdrowieńców na wiosnę będzie miało sens? Na to pytanie, które zadał jeden z w naszych widzów, odpowiedział dr Paweł Grzesiowski.

Szczepionka na COVID-19

Ministerstwo Zdrowia rozważa pięć scenariuszy dystrybucji szczepionki na koronawirusa. Lek na COVID-19 powinien być dostępny w Polsce już w styczniu. Pierwszymi osobami, które będą podlegać szczepieniu, są: medycy, służby mundurowe oraz osoby najbardziej narażone na zakażenie.

Czy ozdrowieńcy będą szczepieni?

W przypadku, gdy szczepionka będzie już dostępna dla wszystkich obywateli, kluczowe pozostaje pytanie, co z ozdrowieńcami? Czy osoby, które przeszły już koronawirusa również powinny się szczepić? Takie pytanie na naszym czacie zadał jeden z widzów. O odpowiedź poprosiliśmy dr Grzesiowskiego.

- W tej chwili nie jesteśmy jeszcze do końca pewni, jak będzie wyglądała kwalifikacja do szczepień. Będziemy czekali na wyniki badań i jeżeli w grupie badanych były już takie osoby, które miały przeciwciała będziemy pytać producentów, jaka była reakcja tych osób na szczepienie. Zastanawiamy się, jaka będzie odpowiedź immunologiczna u osoby, która już ma przeciwciała, a dostanie szczepionkę, która zawiera geny kodujące białko, przeciwko któremu te przeciwciała działają 

- powiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Czy uczeń ma prawo wyłączyć kamerkę na zajęciach? Adwokat: "Niektóre dzieci boją się stygmatyzacji"

Pierwszy w Polsce przypadek koronawirusa wśród norek. Co to oznacza dla ludzi?

Dominic D'Angelica usunięty z finału "Top Model". "Ubolewamy, że taki uczestnik trafił do programu"

Co sądzisz o tym artykule?
68
11
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
2
06.12.2020
PJZOOPRL
Przeciwciała masz do końca życia. Tyle, że te wirusy już nigdy ponownie Cie nie zaatakują. Wirusy nieustannie mutują i dlatego też szczepienie przeciwko wirusom grypy, koronowirusom i innym podobnym wirusom nie ma sensu.
27.11.2020
Kalcia2608
Mam pytanie. Wiedząc już że osoby ktore przebyły covit 19 mają w sobie przeciwciała ale tylko przez krótki okres to jak to się ma do szczepionki. Czy po szczepieniu wytworzone przeciwciała się utrzymują i jak długo???