Gwiazdy

Orły 2020. Plejada gwiazd na gali. Co działo się za kulisami ceremonii?

Gwiazdy


Orły 2020 - znamy zwycięzców tegorocznej edycji. Zaskoczenia nie było, ten wieczór należał do twórców filmu „Boże Ciało”. Nominowani w 15 kategoriach zdobyli aż 11 Orłów, czyli polskich nagród filmowych. Co działo się za kulisami? Relację zdał Mateusz Hładki.

Orły 2020 - plejada gwiazd

Orły to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w świecie filmowym, podczas którego wręczane są najważniejsze nagrody filmowe w kraju. Nie bez powodu nazywane są „polskimi Oscarami”. Prowadzącym tegorocznej gali po raz kolejny był Maciej Stuhr, który już na samym początku podarł scenariusz i powiedział, że czas porzucić schematy. Kto pojawił się na czerwonym dywanie?

22. Gala Polskich Nagród Filmowych przyciągnęła do Teatru Polskiego w Warszawie plejadę gwiazd. Na czerwonym dywanie pojawili się aktorzy znani z wielkich kinowych ekranów, jak i seriali. Na ściance zobaczyliśmy między innymi: Jana Komasę, Agatę Buzek, Agnieszkę Holland, Macieja Musiała, Sebastiana Stankiewicza, Agatę Kuleszę czy Pawła Wilczaka.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Kochani, nie umiem opisać radości, którą czuję w sercu. Dziś odebrałam nominację Polskiej Akademii Filmowej do nagrody ORŁY 2020 za drugoplanową rolę w filmie „Mowa ptaków” Xawerego Żuławskiego. To piękna kropka w mojej historii z Andrzejem Żuławskim, historii która zaczęła się ponad dwadzieścia lat temu. Jako nastolatka byłam fanką urody i talentu Sophie Marceau, tak dowiedziałam się o wybitnym polskim reżyserze - Andrzeju Żuławskim. Zafascynowałam się twórczością, która dla nastolatki była mało zrozumiała, ale pociągająca... Wtedy chyba pierwszy raz tak na serio poczułam, że chcę być aktorką. Wyobraźcie sobie jakie było moje zaskoczenie i niedowierzanie, kiedy kończąc Akademię Teatralną otrzymałam telefon od agenta, że Andrzej Żuławski zaprasza mnie na rozmowę w sprawie roli w filmie... Kosmos! Magia! Film ten nigdy nie powstał. Nie dane nam było spotkać się w pracy, ale zaproszenie do obrazu „Mowa ptaków” w reżyserii Xawerego Żuławskiego, do którego to scenariusz napisał sam Andrzej Żuławski, było dla mnie możliwością spotkania z Nim samym. I znowu magia, kosmos... metafizyka. Rola Jakubcowej pozwoliła mi wyzwolić się z szuflady „ładna, miła, grzeczna”. Nie wiem co przyniesie mi życie, nie wiem co przyniesie los i jak potoczy się dalej moja zawodowa droga, ale jedno jest pewne - to najpiękniejsza zawodowa podróż jaką odbyłam i cudownie „oczyszczające”, wyzwalające doświadczenie. Warto w siebie wierzyć i o siebie walczyć, nawet kiedy inni już dawno spisali Cię na straty... Piękny dzień! @pnf_orly #nominacja #dziękuję @kamilkula.official @marta_kownacka_ @jarzebskaciesielska @malgo_matuszewska @agencja_bumerang #xaweryżuławski

Post udostępniony przez Marta Żmuda Trzebiatowska (@mzmudatrzebiatowskaofficial)

Orły 2020 – wyniki

W tym roku jurorzy Orłów 2020 zostali postawni przed nie lada wyzwaniem. O nominację ubiegało się ponad 80 filmów dokumentalnych, 70 filmów fabularnych oraz seriale. O statuetkę walczyli "Boże Ciało", "Czarny Mercedes", "Słodki koniec dnia”, "Obywatel Jones", "Pan T", "Ukryta gra", "Polityka", "Legiony", "Ikar. Legenda Mietka Kosza", "Mowa ptaków" czy seriale tj. "Chyłka", "Wataha", "Żmijowisko".

Ceremonię wręczenia statuetek Orły 2020 jednogłośnie zdominowało „Boże Ciało" Jana Komasy. Produkcja otrzymała aż 15 nominacji do Polskich Nagród Filmowych i została wyróżniona aż w 11 kategoriach. To rekord w historii Orłów przyznawanych od 1999 roku.

Wielkie wyróżnienie od Akademii, czyli moich kolegów i koleżanek po fachu. Wielka rzecz, bardzo im dziękuję. Oczywiście nie robimy filmów dla nagród, ale to jest bardzo piękne wyróżnienie

– powiedział Jan Komasa

"Boże Ciało" zostało najlepszym filmem roku. Nagrody otrzymali m.in. Jan Komasa za reżyserię oraz aktorzy: Bartosz Bielenia, Eliza Rycembel, Aleksandra Konieczna i Łukasz Simlat, a Mateusz Pacewicz odebrał dwie statuetki - za scenariusz i w kategorii "odkrycie roku".

Nie mogę uwierzyć w to, co się dzieje, bo taka seria nagród, wyróżnień i uznania, przychodzące do mnie późno, bo po 50 roku życia. Ja muszę to odłożyć na półkę i przemyśleć, skąd tyle dobroci na mnie spływa

- powiedziała Aleksandra Konieczna.

Najlepszym filmem dokumentalnym został "Tylko nie mów nikomu" Tomasza Sekielskiego i jego brata Marka Sekielskiego. Najlepszy serial to "Wataha".

Ta nominacja był już rzeczą wielką, ale to, że nasz film został uznany za najlepszy film dokumentalny roku, to jest coś niesamowitego

-powiedział Tomasz Siekielski.

Pierwszy raz w historii Orłów w kategorii męska rola drugoplanowa przyznano dwie nagrody. Pierwsza powędrowała do Łukasza Similata, ta druga do rąk Roberta Więckiewicza za rolę w „Ukrytej grze”. Niestety, organizatorzy nie zapewnili drugiej statuetki, więc aktor wrócił do domu tylko z kartką, a Orła ma otrzymać niebawem.

Ze statuetką galę opuściła Maja Komorowska, aktorka nagrodzona za osiągnięcia życia. Wyróżnienie otrzymała między innymi z rąk reżysera Krzysztofa Zanussiego i jej byłego studenta Artura Żmijewskiego. Na scenie oklaskiwany był też Oleg Sencow, ukraiński reżyser.

Orły 2020 - wszyscy zwycięzcy

 • Najlepszy film: "Boże Ciało"
 • Najlepszy film europejski: "Faworyta"
 • Najlepszy film dokumentalny: "Tylko nie mów nikomu"
 • Najlepszy filmowy serial fabularny: "Wataha"
 • Najlepsza reżyseria: Jan Komasa - "Boże Ciało"
 • Najlepszy scenariusz: Mateusz Pacewicz - "Boże Ciało"
 • Najlepsza główna rola męska: Bartosz Bielenia - "Boże Ciało"
 • Najlepsza główna rola kobieca: Aleksandra Konieczna - "Boże Ciało"
 • Najlepsza drugoplanowa rola męska: Łukasz Simlat - "Boże Ciało", Robert Więckiewicz - "Ukryta gra"
 • Najlepsza drugoplanowa rola kobieca: Eliza Rycembel - "Boże Ciało"
 • Najlepsze zdjęcia: Piotr Sobociński jr. - "Boże Ciało"
 • Najlepsza scenografia: Magdalena Dipont, Robert Czesak - Pan T."
 • Najlepsze kostiumy: Magdalena Biedrzycka -"Pan T."
 • Najlepsza charakteryzacja: Dariusz Krysiak - "Krew Boga"
 • Najlepsza muzyka: Leszek Możdżer - "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
 • Odkrycie roku: Mateusz Pacewicz - scenariusz "Boże Ciało"
 • Najlepszy dźwięk: Maciej Pawłowski, Robert Czyżewicz- "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
 • Najlepszy montaż: Przemysław Chruścielewski - "Boże Ciało"
 • Nagroda publiczności: "Boże Ciało"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości