Gwiazdy

Filip Chajzer apeluje o pomoc dla Powstańców: "Czasu nie oszukamy, ale możemy zadbać o Bohaterów"

Gwiazdy

Dzien Dobry TVNMateusz Grochocki/East News/Dzień Dobry TVN

W walkach brali udział, gdy mieli po piętnaście, osiemnaście czy dwadzieścia lat. Dziś to dziewięćdziesięciolatkowie. Odchodzą ci, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim i którzy wiedzą, do czego może doprowadzić mowa nienawiści. Mają mało czasu, ale my możemy pomóc im przeżyć go jak najlepiej. W udzielanie wsparcia Powstańcom zaangażował się Filip Chajzer. Wskazał, co dokładnie może zrobić każdy z nas.

Filip Chajzer dla Powstańców Warszawskich

Zaczęło się od zajrzenia na stronę Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich Nowolipie 22. To właśnie tak Filip Chajzer dowiedział się o odejściu kolejnego z uczestników walk w stolicy w 1944 r. Ryszard Sempka ps. "Sztychnicki" , żołnierz Armii Krajowej, miał 93 lata. - Widzieliśmy się ostatnio na Nowym Mieście w lipcu 2019, obok barykady którą Pan Ryszard budował, piliśmy mohito (bezalkoholowe rzecz jasna) i rozmawialiśmy o czasach, które nie mogą wrócić - napisał prowadzący Dzień Dobry TVN. Zwrócił przy tym uwagę na walkę z czasem, jaką dziś toczą dający świadectwo pamięci o czasach wojny i nienawiści Powstańcy. - Posty o pożegnaniach mieszają się z tymi o urodzinach: 94, 97, 96... - zauważył ze smutkiem Filip Chajzer.

- Czasu nie oszukamy, ale możemy zadbać o Bohaterów nawet jeśli jest go tak mało. Zasługują na to - podkreślił. Sam zresztą dał przykład tego, jak słowa o szacunku można przekuć w czyn. Zadzwoniwszy do Domu Wsparcia dla Powstańców, Filip Chajzer dowiedział się, co każdy z nas może zrobić, by pokazać Bohaterom z 1944 roku, że o nich pamiętamy. Szereg porad i dokładnych wskazówek znajdziemy w opublikowanym niedawno przez prezentera poście w mediach społecznościowych.

Jak pomóc Powstańcom Warszawskim w pandemii

Co zatem możemy zrobić? - Potrzebna jest pomoc w finansowaniu obiadów weekendowych (z dotacji Ratusza Powstańcy mają obiady od poniedziałku do piątku) - tłumaczy Filip Chajzer. - Dom wsparcia kupuje Powstańcom leki, robi zakupy. Tak, żeby nie musieli wychodzić z domów, mają coraz mniej sił na takie aktywności - dodaje.

Dla będących już w podeszłym wieku Powstańców, tygodnie lockdownów i nałożonych w ramach walki z koronawirusem restrykcji okazały się szczególnie trudne. - W czasie pandemii wielu Powstańców bardzo podupadło na zdrowiu i ogólnej formie psycho-fizycznej - zauważa dziennikarz i powołuje się na słowa Jolanty Warzechy z Biura Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich: - Powstały nowe wyzwania, głównie związane z poprawą ich stanu zdrowia i kondycji. Na tym się w tej chwili skupiamy i to też pochłania masę naszych środków.

Pomóc może zatem każdy i każda z nas. Drobnym gestem możemy zmienić czyjąś codzienność na lepsze - w tym przypadku codzienność tych, którzy najpierw sami stanęli do walki o naszą przyszłość. - Jeśli ktoś chciałby dziś odmówić sobie papierosów albo czegoś, bez czego może żyć, to myślę, że warto 20 zł przelać tam, gdzie jest to bardzo potrzebn e - podsumowuje Filip Chajzer.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią załączonego poniżej wpisu dziennikarza Dzień Dobry TVN - podaje w nim wszystkie szczegóły odnoszące się do tego, jak jeszcze można wspierać Powstańców.

Zobacz wideo: Rozdzieliło ich Powstanie Warszawskie

Zobacz też:

W koszyku spożywczym coraz drożej. O ile więcej płacimy za żywność?

34-latek porwał byłą dziewczynę. Grozi mu 5 lat więzienia

Wiesława Mazurkiewicz nie żyje. Aktorka znana z wielu filmów i seriali miała 95 lat

Autor: Ola Lipecka

Źródło zdjęcia głównego: Dzien Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości